Lista najbogatszych ludzi w 2019 roku

person-731479_1920-kopia

Co roku tworzona jest lista, która zbiera osobistości ze świata biznesu (i jak się okazuje – również show-biznesu), zestawiając ich ze sobą pod względem dobytku i zarobionego w danym roku majątku.

W 2019 roku pojawiły się zarówno nowe osobistości, jak zniknęły popularne nazwiska, które brylowały na liście w 2018 roku. Przykładem jest chociażby Jack Ma – jeden z najbogatszych Chińczyków – który jeszcze w minionym roku zaklasyfikował się do czołowej dwudziestki, aby ostatecznie wypaść z rankingu rok później.
Jego miejsce poniekąd zastąpiła Kylie Jenner, znana celebrytka i ostatnimi czasy szanowana bizneswoman, znana ze swoich produktów w branży kosmetycznej.

Rok 2019 był przełomowym – ze względu na osiągnięcie dotychczas nieosiągalnego pułapu 100 mld dolarów. Złoty medalista stał się tym samym najbogatszym miliardem w historii, deklasując dotychczas niepokonanego Gates’a.

Samo top 20 najbogatszych nazwisk nie zmieniło się (oprócz wspomnianego Jack’a Ma) w porównaniu z 2018 roku. Dokładną listę nazwisk znajdziesz w poniższym materiale.

Najbogatsi ludzie na świecie:

Obecnie szacuje się, że na świecie jest ponad 2100 miliarderów. Liczba ta jest mniejsza niż w 2018 roku, co wynikać może ze znacznych spadków na giełdzie i zawahań w świecie ekonomii, których efektem są zmiany i spadki w wielkości majątku. Łącznie wartość całych zarobków oscyluje w granicach 9 bln dolarów – o ponad 400 mln mniej niż w 2018 roku.

Specjaliści porównują tą sytuacją w 2009 roku, kiedy to na świecie szalał kryzys finansowy, a znaczny procent milionerów z Azji stracił swój dochód, wypadając tym samym z tego zaszczytnego rankingu. Obecnie ponad 11 procent milionerów nie znalazło się w rankingu w 2019 roku, a najlepiej w ogólnym zestawieniu wypadają milionerzy z Ameryki.

Cały ranking (nie tylko czołówka) wzbogaciła się o 195 nowych nazwisk, w tym Colina Huanga oraz najmłodszą miliarderkę na świecie (21 lat) – Kylie Jenner. Dla porównania, najstarszym członkiem rankingu jest 100-letni Chang Yun Chang z Singapuru.

Kobiety na liście miliarderów

Jak co roku jednym z czołowych tematów wynikających z rankingu jest obecność kobiet. Spekulacje i dyskusje wynikają głównie z analizy rynku pracy, jakoby ten nie sprzyjał rozwojowi kobiecych biznesów i karier. Jedyną kobietą w top 20 jest bowiem Francoise Bettencourt-Meyers, która znalazła się na liście po śmierci swojej matki – Liliane. Rodzina znana jest głównie z udziałów w koncercie kosmetycznym L’Oreal. Wraz z nią znajduje się influencerka, celebrytka i od niedawna właścicielka własnej linii kosmetycznej – Kylie Jenner, której obecność owiana jest burzliwą dysputą i nierzadko – sprzeciwem

Co ciekawe, na liście znajduje się również Wu Yahyn, która sama doszła do swojego majątku i oddała go… własnej córce. Jej obecność ma wydźwięk symboliczny, wskazujący na uznanie i szacunek za dokonania na arenie biznesowej.
Polacy, a lista najbogatszych ludzi na świecie

W kontekście dokonań i zarobków poniższych nazwisk, Polacy wypadają w rankingu nieco blado. Pierwszym z nich jest Michał Sołowow, który uplasował się na 691 roku, z majątkiem 3.2 mld dolarów. Na 838 miejscu znajdziemy Zygmunta Solorza (2.7 mln dolarów), potem Dominikę Kulczyk, Sebastiana Kulczyka, następnie Jerzego Staraka (1511 miejsce i 1.5 mld dolarów), Tomasza Biernackiego i Dariusza Miłka, uplasowania na 2057 miejscu. Siedem powyższych nazwisk nie zmienia się od lat, a jedyną zauważalną zmianą jest podział majątku między Sebastiana i Dominikę Kulczyk, który dzięki temu występują w rankingu oddzielnie.

Najbogatsi ludzie – top 10.

Poniżej przedstawiamy dokładną informację o 20 najbogatszych ludziach na całej planecie.

1. Jeff Bezos, założyciel i CEO Amazona – 131 mld dol.
Amerykański przedsiębiorca, prezes, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazon. Większość jego majątku stanowią akcje Amazon.com oraz przychody z The Washington Post, który zakupił w 2013 roku. Pomimo rozwodu w 2019 roku i podziału majątku, nadal nieprzerwanie nowi miano – “najbogatszy człowiek świata 2019”. Jego majątek urósł o 6,5 mld USD w 2019 roku.

2. Bill Gates, założyciel Microsoftu – 96,5 mld dol.
Amerykański informatyk, przedsiębiorca i zdobywca wielu nagród dla najbogatszego człowieka świata. Główny architekt i były już prezes korporacji Microsoft. Pomimo odejścia ze stanowiska nadal pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami. Przez wiele lat był niewzruszony i zajmował 1 miejsce, nie mniej jednak Jeff Bezos, przekraczając pułap 100 mld dolarów, zdeklasował swojego “rywala”.

3. Warren Buffett, inwestor, twórca i CEO funduszu Berkshire Hathaway – 82,5 mld dol.
Amerykański ekonomista, inwestor i przedsiębiorca.W 2008 roku zajmował pierwsze miejsce w opisywanym rankingu. Od tamtego czasu nie schodzi z piedestału najbogatszych, inwestując kolejne kwoty na giełdach światowych.

4. Bernard Arnault z rodziną, właściciel udziałów w grupie LVMH – 76 mld dol.
Francuski biznesmen oraz prezes koncernu LVMH, posiadający udziały u Christian Dior oraz sieci sklepów Carrefour. Od wielu lat inwestuje również w nieruchomości – w tym domu na Florydzie.

5. Carlos Slim Helu z rodziną, potentat branży telekomunikacyjnej w Meksyku – 64 mld dol.
Przedsiębiorca z Meksyku, magnat telekomunikacyjny, właściciel Telmexu. W marcu 2009 roku zajmował zaszczytne pierwsze miejsce. Carlos został współwłaścicielem dwóch meksykańskich klubów piłkarskich w 2012 roku.

6. Amancio Ortega, twórca imperium odzieżowego Inditex, w którego skład wchodzi m.in. Zara – 62,7 mld dol.
Hiszpański przedsiębiorca, założyciel firmy odzieżowej Zara. Jeden z miliarderów, który dorobił się swojego majątku samodzielnie, poczynając od niewielkiego sklepu w La Maya.

7. Larry Ellison, twórca i prezes zarządu Oracle – 62,5 mld dol.
Amerykański biznesmen, współzałożyciel oraz prezes Oracle Corporation. Jest właścicielem statku „Sayonara” oraz części wysp na Hawajach.

8. Mark Zuckerberg, twórca i CEO Facebooka – 62 mld dol.
Amerykański przedsiębiorca, główny twórca serwisu społecznościowego Facebook. Otrzymał miano najmłodszego miliardera świata.

9. Michael Bloomberg, twórca Bloomberg LP – 55,5 mld dol.
Amerykański przedsiębiorca, były burmistrz Nowego Jorku. Jest współzałożycielem i prezesem agencji prasowej firmy Bloomberg. W 2020 roku ogłosił chęć wystartowania w wyborach prezydenckich – niestety bez większego poparcia społeczeństwa. Co ciekawe Bloomberg prowadzi swój własny ranking, według którego lista najbogatszych ludzi na świecie wygląda następująco:

 • 1 miejsce – Bill Gates – 110 mld dolarów
 • 2 miejsce – Jeff Bezos – 109 mld dolarów
 • 3 miejsce – Bernard Arnault – 103 mld dolarów
 • 4 miejsce – Warren Buffett – 86,6 mld dolarów
 • 5 miejsce – Mark Zuckerberg – 74,5 mld dolarów
 • 10. Larry Page, współzałożyciel Google – 50,8 mld dol.
  Amerykański przedsiębiorca i twórca wyszukiwarki Google. Od 1998 roku nieprzerwanie jest członkiem zarządu Google Inc.

Najbogatsi ludzie od miejsca 11 do 20.

Tuż za czołową dziesiątką znajdziemy także takie osobistości, jak:

 • 11. Charles Koch, potentat przemysłu w USA – 50,5 mld dol.
 • 12. David Koch, potentat przemysłu w USA – 60 mld dol.
 • 13. Mukesh Ambani, twórca i właściciel najbardziej wartościowej firmy w Indiach: Reliance Industries Limited,
 • działającej w sektorze paliw – 50 mld dol.
 • 14. Sergey Brin, współzałożyciel Google – 49,8 mld dol.
 • 15. Francoise Bettencourt Meyers z rodziną, spadkobierczyni założycieli L'Oreal – 42,2 mld dol.
 • 16. Jim Walton, syn założyciela i udziałowiec Walmartu – 46,4 mld dol.
 • 17. Alice Walton, córka założyciela i udziałowczyni Walmartu, 46 mld dol.
 • 18. Rob Walton, syn założyciela i udziałowiec Walmartu – 46,2 mld dol.
 • 19. Steve Ballmer – były prezes Microsoftu, 41,2 mld dol.
 • 20. Ma Huateng (zwany również Pony Ma), twórca i CEO chińskiej grupy internetowej Tencent – 38,8 mld dol.

Ponadto na liście znajduje się jeszcze kilkaset nazwisk – producentów filmowych, gwiazd kina, projektantów, inwestorów, przedsiębiorców i właścicieli czołowych firm na świecie. Co ciekawe, na liście znajdziemy zaledwie 20% kobiet, a tylko 313 jest bezpośrednimi sprawcami swojego sukcesu (pozostali odziedziczyli go w spadku lub zostali współwłaścicielami danego przedsiębiorstwa). Liczby te są idealnym pretekstem do dyskusji i dywagacji na arenie narodowej, podkreślając, iż nie każde miejsce zdobyto w równie zaszczytnych okolicznościach.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!