Mieszkania dla młodych – jak skorzystać z programu?

house-3963987_1920

Własny kąt jest jednym z ważniejszych decyzji, wynikających z nowego etapu życia młodego człowieka. Ekscytacja przeplata się z pierwszymi, trudnymi decyzjami, a potrzeba samodzielności jest głównym determinantem do podejmowania decyzji kredytowych. Jak podają statystyki – młodzi ludzie coraz częściej i chętniej decydują się na kredyt, argumentując to chęcią zakupienia własnej nieruchomości.

Z myślą o pomocy wszystkim młodym ludziom powstała inicjatywa zwana “Mieszkanie dla Młodych” (tzw. MDM). Oferta ta cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego też spróbujmy uściślić warunki i zasady jej przyznawania.

Mieszkania dla młodych – najważniejsze informacje

Zacznijmy jednak od początku, czyli od odpowiedzenia na najważniejsze i podstawowe informacje o programie.

Mieszkanie dla mlodych jest inicjatywą powstałą w 2014 roku, wynikającą z programu rządowego “Rodzina na swoim”. Program powołany został wraz z ustawą o pomocy państwa w nabywaniu pierwszych mieszkań przez młodych ludzi. Jego głównym, czołowym założeniem było umożliwienie zakupu domu lub mieszkania osobom, które dotychczas nie mógłby pozwolić sobie na tak znaczny wydatek. W teorii więc jest to jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego, które następuje wraz z momentem udzielanego kredytu hipotecznego lub możliwość spłacenia części tegoż kredytu.

Warto w tym miejscu nadmienić, iż oferta ta ma bardzo ściśle określone warunki i zasady, o których więcej przeczytasz poniżej.

MDM warunki

Wspomniane powyżej warunki mają za zadanie określić i sprecyzować grupę odbiorczą, która może skorzystać niewątpliwej pomocy finansowej. Więcej przeczytasz w ustawie z września 2013 roku finansowym wsparciu młodych ludzi w nabywaniu pierwszego mieszkania. Ustawa ta dostępna jest m.in na GOV.

Wśród najważniejszych kryterium wyróżnić należy:

 • fakt, iż beneficjentem programu mogą być osoby do 25 roku życia,
 • program obejmuje nowo wybudowane lokale mieszkalne lub domy jednorodzinne z rynku pierwotnego
 • limit ceny 1m2 wyliczany jest na podstawie średniej arytmetycznych dwóch ostatnio ogłoszonych wartości. Wskaźniki te określane są przez wojewodów, a następnie mnożone przez współczynnik 1.1. Obecnie podzielono limity na trzy grupy: obowiązujące dla stolic województw, gmin sąsiadujących ze stolicami, pozostałych miejscowości w danym województwie.
 • Minimalny okres kredytowania to 15 lat
 • Kredyt musi być udzielony w walucie polskiej
 • Wielkość środków własnych nie może przekroczyć 50% wartości ceny zakupu mieszkania

Od 2015 roku program został rozszerzony o możliwość korzystania z programu w przypadku rynku wtórnego i w przypadku osób, które nie są związane związkiem małżeńskim.

Ile wynosi dofinansowanie?

Rodzaj pomocy uzależniony jest od wielu czynników, a jego wymiar wynieść może:

 • 10% wartości odtworzeniowej, jeśli jesteś singlem, już tworzysz związek małżeński bez dzieci (jest to tzw. podstawowa wysokość dofinansowania),
 • 15% wartości odtworzeniowej – jeśli wychowujesz jedno dziecko; 20% jeśli dwoje i 30% jeśli troje lub więcej,
 • wysokość dofinansowania liczona jest maksymalnie do 50m2 powierzchni użytkowej domu lub mieszkania. W przypadku większego mieszkania dofinansowanie obejmuje jedynie wspomniany metraż,

Warto podkreślić, że zasady i wielkość dofinansowania jest regularnie aktualizowana, dlatego warto sprawdzać regularnie powyższe informacje.

Jak skorzystać z programu?

Aby skorzystać z programu musisz:

 1. wybrać docelowy dom lub mieszkanie,
 2. wybrać bank, w których chcesz zaciągnąć kredyt,
 3. umówić się na spotkanie z przedstawicielem banku w celu omówienia warunków współpracy i konieczności dostarczenia konkretnych dokumentów,
 4. złożyć wniosek o kredyt w banku wraz z wnioskiem o dofinansowanie wkładu własnego. Co ważne – przed złożeniem wniosku należy upewnić się czy nie skończyły się już środki przeznaczona na wpłaty dofinansowania. Informację tą znajdziesz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. W przypadku skończonych środków wniosek możesz złożyć dopiero od 1 stycznia roku następnego.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!