Mieszkanie komunalne – komu przysługuje i jak można je otrzymać?

living-room-1476062_1920

Własne mieszkanie jest jednym z marzeń i głównych celów młodych ludzi, którzy zaczynają samodzielne życie. Pierwsze lokum nierzadko wiąże się z koniecznością podjęcia kredytu, planowania domowego budżetu i analizowania możliwości finansowych. Nic więc dziwnego, że dla wielu zakup mieszkania jest wyzwaniem, któremu nie sposób sprostać.

Aby pomóc osobom potrzebującym, których trudna sytuacja finansowa uniemożliwia zakup własnego lokum, stworzono tzw. mieszkanie komunalne. O ile jego założenie jest pozornie dobre, o tyle w rzeczywistości owiane jest szeregiem skrajnych opinii.

Ile kosztuje mieszkanie komunalne Warszawa? Kto może na nie liczyć i jak długo czeka się na jego przyznanie?

Co to jest mieszkanie komunalne?

Mieszkanie komunalne jest własnością gminy, co stanowi za podstawową różnice w pzypadu mieszkań własnościowych czy spółdzielczych. W teorii ich powstanie determinowane jest chęcią pomocy osobom o trudnej sytuacji materialnej, nie pozwalającej na zakup własnej nieruchomości.

Dlatego też mieszkanie komunalne uznawane jest za formę pomocy socjalnej (chociaż nie jest to to samo co mieszkania socjalne).

Od wielu lat mieszkania komunalne owiane są kontrowersjami i mitami, wynikającymi z niskiej jakości i niedostępności dla wszystkich potrzebujących. Wraz z terminologią mieszkań komunalnych często wspomina się o ogromnych kolejkach, które z roku na rok są coraz to większe.

Mity te niejako potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, która kilka lat temu stwierdziła, iż ponad połowa gmin nie ma odpowiednio przygotowanych kryteriów dotyczących przyznawania mieszkań komunalnych.

W efekcie więc mamy niezwykle długa kolejkę, w której tylko co 5 potrzebujący doczeka się lokum. Ponadto lokatorzy mieszkań komunalnych są winni polskim gminom nawet miliard złotych, wynikających z tytułu zadłużeń czynszowych.

Kto może otrzymać mieszkania komunalne?

Pytanie, choć proste i naturalne, nie doczekało się jednoznacznych odpowiedzi. Kryteria przyznawania mieszkań komunalnych wyznacza gmina – najczęściej według własnych, ustalonych standardów i wytycznych. Oznacza to, że w Polsce mamy tysiące różnych norm i wytycznych dotyczących tego samo rodzaju lokum. Najczęściej głównym kryterium jest dochód gospodarstwa domowego. Dochód ten nie może być ani zbyt wysoki, ani zbyt niski. Jeśli jego suma pozwala na zakup nieruchomości – nie otrzymamy pozytywnej decyzji. Jeśli będzie zbyt niski – gmina może uznać, że nie będziemy w stanie terminowo spłacać czynszu.

Drugim, równie ważnym kryterium, jest brak innej nieruchomości, nadającej się do zamieszkania. Ponadto, wśród najczęściej pojawiających się warunków stawianych przez gminę jest fakt, iż o mieszkanie komunalne może się starać tylko osoba zameldowana na terenie danej miejscowości przez określony, minimalny czas.

Czy mieszkanie komunalne to inaczej mieszkanie socjalne?

Nie, chociaż faktycznie panuje przekonanie, że oba określenia są ze sobą tożsame.

Najprościej mówiąc mieszkanie socjalne przeznaczone jest dla najbiedniejszej części społeczeństwa, które nie posiadaja żadnych praw do innego lokalu. Najczęściej na szczycie listy są osoby z wyrokiem eksmisyjnym, gdzie gmina ma obowiązek zapewnić zastępcze lokum.

Ponadto, w przypadku lokalu socjalnego obowiązuje prawo mówiące, że czynsz nie może przekroczyć 50% czynszu najtańszego mieszkania komunalnego w danej gminie. Dodatkowo, lkal socjalny nie jest dziedziczony, co oznacza, że po śmierci właściciela ten wraca do gminy.

Używanie więc zastępczo tych dwóch nazw może być mylące, zwłaszcza dla osoby, który ubiega się o któryś z lokali.

Jak otrzymać mieszkanie komunalne?

Po pierwsze – musisz najpierw zapoznać się z uchwałą swojej rady miasta lub gminy. Sprawdź jakie są kryteria przyznawania mieszkań, jakie warunki należy spełnić oraz gdzie należy złożyć wniosek. Pamiętaj, aby przygotować oświadczenie o wysokości dochodów oraz dokumenty je poświadczające (np. umowę z pracodawcą).

Po drugie – uzbrój się w cierpliwość. Decyzja może trwać nieco dłużej, głównie ze względu na konieczność oceny wniosku i zbadania faktycznej sytuacji ekonomicznej kandydata.

Po trzecie – po weryfikacji i pozytywnej decyzji gmina przedstawi propozycję zajęcia mieszkania. Gmina może maksymalnie przedstawić ci trzy, różne lokale. Po zaakceptowaniu którejś z nich podpisywana jest umowa.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!