Ogniwo fotowoltaiczne – budowa, funkcje i największe zalety

unnamed

Czy wiesz, że możesz wykorzystywać we własnym domu tzw. potencjał energii słonecznej? Dzieje się tak przy pomocy ogniw fotowoltaicznych, które pozyskują prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. Za jego pomocą możemy zasilać sprzęt domowy, wspierając jednocześnie wszelkie alternatywne, prośrodowiskowe rozwiązania. Ponadto, co jest niezwykle cenną wartością w naszej strefie klimatycznej – nadmiar wyprodukowanego prądu możemy przekazać sieci i odebrać w miesiącach od września do kwietnia.

Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie odpowiedzmy na najważniejsz pytania: jak funkcjonują ogniwa fotowoltaiczne? Jakie są ich największe zalety i co jest główną funkcją tych nowoczesnych technologii?

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Najmniejszym elementem paneli fotowoltaicznych jest tzw. krzemowe ogniwo fotowoltaiczne, którego zadaniem jest wytwarzanie energii elektrycznej. Zjawisko to zachodzi w ogniwach i polega na zmianie właściwości elektrycznych pod wpływem padającego na ogniwo promieniowania słonecznego.

Warto nadmienić iż ogniwa słoneczne różnią się od paneli słonecznych.Te pierwsze to połączone w moduły ogniwa, których celem jest uzyskanie większej mocy. Konstrukcja przeważnie składa się z kilkudziesięciu różnych ogniw fotowoltaicznych, tworząc tym samym swoistą sieć. Kolektory słoneczne (tzw. solary) zbudowane są za pomocą rurek wypełnionych cieczą. Promieniowanie słoneczne padające na płytę ogrzewa ową ciecz.

Ponadto panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, która może posłużyć do zasilania systemów grzewczych – np. sprzętu AGD. Kolektory natomiast generują ciepło, które docelowo służyć ma ogrzaniu wody użytkowej.

Ogniwo słoneczne – budowa

Ogniwa fotowoltaiczne posiadają tzw. właściwości półprzewodników. Oznacza to, że do ich budowy wykorzystuje się pierwiastki, na czele których znajduje się krzem oraz selen. Ich użycie sprzyja szybkiej fotoemisji, a co za tym idzie uzyskaniu większej liczby elektronów walencyjnych.

Fotoogniwo zbudowane jest z dwóch warstw. Warstwa pierwsza jest cienka i przeźroczysta, a druga grubsza. Obie warstwy oddzielone są barierą potencjałów, nazywanych i oznakowanych złączem p-n.

Warto w tym miejscu podkreślić, że obecnie istnieją dwa typu ogniw słonecznych. Ogniwa pierwszej generacji – tzw.monokrytsalityczne stosowane są dużo częściej. Drugie – nazywane ogniwami drugiej generacji – stosowane są rzadziej. Ich różnica polega zarówno na budowie, jak i na właściwościach. Pierwsze ogniwa są popularniejsze ze względu na wydajność, testy które informują o dobrych parametrach elektrycznych, a także wydajność. Ostatecznie mieszanka tych zalet przyczynia się do wypierania innych rodzajów ogniw.

Fotoogniwo – największe zalety

Obecnie wśród najważniejszych zalet nowoczesnego rozwiązania wymienia się m.in.

  • Bezobsługowe działanie – system działa automatycznie i samoistnie
  • Bezawaryjność i prostota – system wykazuje się niewielką ilością awarii, a co za tym idzie – niewielkim prawdopodobieństwem dodatkowych kosztów,
  • Ponad 25 lat gwarancji na efektywność
  • Nie powoduje emisji CO2 – a więc działa prośrodowiskowo, wspierając tym samym działania ekologiczne,
  • Nie powoduje hałasu ani drgań
  • Nadprodukcję prądu możesz wykorzystać w przyszłości – np. w miesiącach zimowych,
  • Niezależność wobec rosnących cen za prąd.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!