Ogrzewanie elektryczne – cena instalacji i koszty miesięczne

lost-places-1647645_1920

Pod mianem ogrzewania elektrycznego rozumiemy wiele urządzeń emitujących ciepło – grzejniki elektryczne, ogrzewanie podłogowe albo piec akumulacyjny. Popularność tego typu systemów nie słabnie, głównie dzięki prostej instalacji, braku spalin i braku ryzyka wybuchu.

Jednym z podstawowych pytań, które stawiają sobie przyszli właściciele to koszta – zarówno instalacji, jak i późniejszego utrzymywania i comiesięcznych kosztów. Przyjrzyjmy się tej tematyce nieco bliżej i odpowiedzmy na pytanie: ile kosztuje ogrzewanie domu pompa ciepła?

Zalety ogrzewania elektrycznego

Zacznijmy od zalet ogrzewania elektrycznego, które są nierzadko decydującymi podczas dokonywania zakupu i montowania instalacji.

 • o ile koszty eksploatacji mogą być wysokie, o tyle koszty inwestycyjne są stosunkowo niewielkie,
 • urządzenia nie wymagają częstych napraw i przeglądów,
 • przy ich instalacji odchodzą koszty związane z przyłączem gazowym,
 • zajmuje niewiele miejsca w domu (m.n. dlatego że nie wymaga się kotłowni),
 • wysoki komfort użytkowania,
 • rozwiązanie przyjazne ekologii,
 • doskonałe przy niedużych i bardzo dobrze izolowanych i ocieplonych domach,
 • bezpieczeństwo dla mieszkańców i zerowe ryzyko wybuchu.

Ogrzewanie elektryczne koszty

Ogrzewanie elektryczne to rozwiązanie cieszące się największą wygodą użytkowania, ale także… najdroższą eksploatacją. Dokładne koszta to wynik wielu determinantów – począwszy od lokalizacji po taryfę, z której korzystamy.

Analizując koszty ogrzewania należy wziąć pod uwagę urządzenia, które docelowo kupujemy, koszty prądu oraz przygotowanie do instalacji.

Niezwykle ważnym elementem, który wpływa na ogrzewanie elektryczne jest… jego efektywność. Im lepsza izolacja budynku, tym mniej ogrzewania elektrycznego wytwarzamy, a tym samym – ponosimy mniejsze koszta. W wycenie powinno się również wziąć pod uwagę położenie budynku i ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo.

Dlatego też wszelkie podawane koszta mają jedynie charakter poglądowy i przy ich dokładnym wyliczeniu powinniśmy przeanalizować je w sposób indywidualny, uwzględniając:

 • wielkość docelowego domu,
 • zapotrzebowanie gospodarstwa na energię (z uwzględnieniem strat ciepła),
 • efektywność prądu i jego źródło,
 • liczbę mieszkańców.

Szacowane koszta miesięczne i instalacyjne

Zakładając, że koszty kotłowni oscylują od 12 do nawet 30 tysięcy, już na wstępie koszty związane z zakupem grzejników lub pieca są kilkakrotnie mniejsze. Warto jednak nadmienić, iż ostatecznie ponoszone koszty namnażają się przy regularnym użytkowaniu zamontowanego systemu – w zależności od wybranej taryfy jednostrefowej lub dwustrefowej. Przy uśrednionych kosztach za 1kWh (od 0.50 do 0.90zł) za ocieplenie domu od 150 do 200m2 koszty roczne użytkowania instalacji elektrycznej będą wahać się od 6 tysięcy do nawet 14 tysięcy złotych ( w przypadku standardowego budownictwa)

Tak wysoka wycena plasuje ogrzewanie elektryczne na szczycie ponoszonych, łącznych kosztów użytkowania. Co więcej – wada ta jest niezwykle trudna do korekty, bowiem realne obniżenie kosztów za prąd ma szansę wyłącznie w przypadku domów energooszczędnych (i to małych, z niewielkim zapotrzebowaniem na ciepło). Nieco inaczej wygląda kwestia fotowoltaiki, kiedy to nadwyżkę prądu, którą panele fotowoltaiczne wyprodukują latem, można „zmagazynować” na później.

A co z przerwą w dostawie prądu?

Ostatnim elementem, często będącym przedmiotem dyskusji i pytań, jest sytuacja w której zabraknie prądu. Mieszkając np. na obrzeżach miasta, podczas poważnej awarii, jesteśmy pozbawieni nie tylko prądu, ale także ogrzewania. Sytuacja ta może być szczególnie dotkliwa w miesiącach zimowych, dlatego w takich okolicznościach dobrze jest zainwestować w ogrzewanie awaryjne (np. kominek).

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!