Oszustwa OLX. Uważaj na te wiadomości!

pexels-olya-kobruseva-7247407

Oprócz słynnych oszustw “ na wnuczka”, pojawiają się coraz częściej mikro cyberataki, które mają za zadanie wyłudzić dane oraz wymusić wykonanie przelewu na wskazany rachunek bankowy.

Wśród szczególnie popularnych jest tzw. metoda “na OLX”, która bazuje na prostych komunikatach i bezpośredniej rozmowie, zachęcającej osobę zaatakowaną do wykonania przelewu lub kliknięcia w alarmujący i niepokojący link.

Jak podają dane – liczba oszustw tego typu stale rośnie, a od 2015 roku przyspieszyła na tempie osiągając szczyt w czasie pandemii. Internet obiegły zdjęcia, w których osoby podszywające się za kupca proszą o podanie numeru karty kredytowej, danych lub informacji. Oprócz komunikatów bezpośrednich niezwykle często pojawia się niepozorny link, który jest tzw. “scamem”.

Zatem, na jakie komunikaty uważać? W jaki sposób reagować? Jak OLX zgłoszenie oszustwa wygląda od strony prawnej?

Jak powstaje oszustwo na OLX?

Serwis, podobnie jak inne platformy tego typu, pozwalają na swobodnę wymianę towaru, który jest wysyłany po wpłaceniu odpowiedniej należności. O ile sam schemat wydaje się być prosty, o tyle miejsce to stało się idealną przestrzenią dla oszustów, którzy wykorzystują go, aby wyłudzić dane lub pieniądze.

W dużym uogólnieniu: oszustwo OLX bazuje na danych, które podajemy na popularnym portalu sprzedażowym.

Po opublikowaniu oferty sprzedaży, oszuści reagują na pojawiające się na ogłoszenia i korzystając zewnętrznych komunikatorów, kontaktują się ze sprzedającym w celu rzekomego zakupienia wystawionego towaru. Brzmi to niepozornie, prawda? W rzeczywistości jednak cały mechanizm ma dążyć do tego, aby sprzedawca wysłał towar bez zapłaty, albo aby kliknął w podejrzany link.

Jak przebiega oszustwo na OLX?

Wyobraź sobie sytuację, że wystawiasz przedmiot na OLX, po czym odzywa się do ciebie oszust z zewnętrznego komunikatora (np. WhatsApp), udając potencjalnego, zainteresowanego kupca. Chętny klient przesyła ci link, prowadzący do fałszywej strony, która ma rzekomo potwierdzić jego płatność. Ty, jako sprzedawca musisz w linku podać kilka danych – m.in. numer karty płatniczej oraz wszelkie informacje dotyczące płatności. Oszust będzie cię przekonywał, że wszystko jest bezpieczne, a cały mechanizm ma usprawnić proces zapłaty.

Oczywiście on sam nie jest realnie zainteresowany produktem. Istotne jednak jest, że w ten sposób uzyskał dane, które może później wykorzystywać, a uzyskany numer karty pozwoli mu zapłacić za inne, kolejne produkty. Po udanej rozmowie kupiec-oszust bardzo często blokuje kontakt, udając, że się rozmyślił. W rzeczywistości jednak, zaraz po zakończeniu rozmowy może próbować pierwszych działań na Twoim koncie, dlatego w takiej sytuacji najważniejsze jest szybkie i prężne działanie. Nie czekaj!

Próba oszustwa OLX gdzie zgłosić?

Przed oszustwem muszą bronić się dwie strony: zarówno kupujący, jak i sprzedający.

Jeśli doszło do próby wyłudzenia, skorzystaj z OLX zgłoszenie oszustwa – funkcji którą znajdziesz bezpośrednio na stronie popularnego portalu. W miejscu tym musisz opisać sprawę, podając wszelkie dane (np. nick, numer telefonu itd.).

Co ważne – koniecznie zgłoś sprawę policji. Ta, w przypadku dużej ilości zgłoszeń, bardzo chętnie zajmie się podobnymi przekrętami. Twoja reakcja pozwoli złapać przestępcę, zmniejszając ryzyko na kolejne kradzieże i oszustwa.

Nie zapomnij także skontaktować się z bankiem, aby zablokować dostęp do środków zgromadzonych na kontach. Wewnętrzne procedury banku bardzo często opóźniają działania oszustów, dlatego działaj szybko. W procesie blokowania środków będziesz musiał podać swoje dane – np. imię, nazwisko, pesel oraz wskazać powód blokowania środków. Możesz to zrobić zarówno na kilka dni, jak i na dłużej, w zależności od kolejnych działań, podjętych przez portal OLX czy policję.

Alarmujące sygnały które powinny wzbudzić Twoje podejrzenia

Poniższe sytuacje powinny zapalić Ci żółte, alarmujące światełko, sygnalizując tym samym, że działania klienta lub sprzedawcy są dalekie od “standardowych”.

Uważaj na transakcje, w których:

  • nie możesz odebrać/ zobaczyć przedmiotu osobiście,
  • odczuwasz presję czasu – sprzedawca informuję cię, że ma mnóstwo klientów, że czeka na przelew wyłącznie do pewnej godziny, coraz intensywniej zaczyna naciskać abyś zapłacił za towar,
  • osoba, która się z tobą kontaktuje wymaga podania dziwnych i niestandardowych informacji – między innymi dotyczących twojego dowodu osobistego,
  • sprzedawca wysyła ci zewnętrzne linki, prosząc o kliknięcie i przesłanie kolejnych informacji. Pamiętaj, aby nie klikać w linki które są ci obce, bądź wyglądają niepokojąco!
  • klienci szukają kontaktu poza OLX – na przykład wykorzystując WhatsApp. Rabusie zdają sobie sprawę, że OLX prawnie współpracuje z organami ścigania i bardzo szybko namierza ich dane,
  • klient pisze do ciebie łamanym językiem polskim, a jego odpowiedzi przypominają rozmowę z botem.

Co ważne – oszust nie zawsze udaje sprzedawcę! Kupujący może wyrazić zainteresowanie twoim przedmiotem, wysyła podrobione potwierdzenie przelewu, po czym wymusza na Tobie szybkie przesłanie towaru… za który nie zapłacił.

Podsumowanie

Wniosek? Zachowaj ostrożność podczas podawania lub kupowania produktów na OLX. Nigdy nie wierz “na słowo” i cierpliwie czekaj na pieniądze, które mają świadczyć o podjętej transakcji. Nie klikaj w obce linki i nie rezygnuj z rozmów za pośrednictwem portalu. Pamiętaj, że im więcej kwestii załatwisz poprzez OLX, tym większa szansa, że portal pomoże Ci wywalczyć przysługującą należność.

Na koniec pamiętaj – jeśli klient wzbudza w Tobie niepewność, nie bój się zapytać o dane lub informacje, które wzbudzają niepokój. Ponadto w każdej chwili możesz zrezygnować z transakcji.

Bibliografia:

[1] Kim, S. H., Wang, Q. H., & Ullrich, J. B. (2012). A comparative study of cyberattacks. Communications of the ACM, 55(3), 66-73.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!