Płacenie rachunków przez Internet – jak płacić, czy to bezpieczna metoda?

payonline_1481083364234

Prąd, mieszkanie, internet, telefon, telewizja i jeszcze wynajmowane miejsce parkingowe… Co miesiąc przychodzi moment opłacenia wszystkich należności, co wiąże się z dużymi problemami i mnóstwem druków. Dzięki elektrycznej pomocy spłata zobowiązań nie zajmuje nam aż tak dużo czasu, jak moglibyśmy przypuszczać. Coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych sposobów opłacania należności. Czy to jest bezpieczna metoda, która nie wiąże się z ryzykiem różnej maści? Jak właściwie opłacić rachunki by było to wykonane poprawnie?

Czy jest bezpieczne płacenie rachunków przez Internet?

Obecnie uważa się iż spłata rachunków przez Internet jest nie tylko najpopularniejszą ale również najbezpieczniejszą formą opłaty należności. Unikamy nie tylko wycieknięciu danych osobowych (np.na poczcie), ale także popełnienia pomyłki podczas przepisywania danych na druk przelewów. Jak zawsze oczywiście,to bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od nas samych.Dlatego zawsze należy sprawdzić wypisane informacje,nie śpieszyć się i nie powierzać tych danych osobom trzecim.

Jedyna trudność i ryzyko, wiążące się z utratą bezpieczeństwa to:

 • pomyłkowe wypisanie danych osobowych – w szczególności kont bankowego. Dlatego zwracajmy baczną uwagę na tym etapie wysyłania i wystawiania przelewu
 • powierzanie swoich danych do logowania osobom nieudanym – osoba posiadająca twoje logo i hasło może wykonywać przelewy na własne rachunki i potrzeby. Dlatego też nie powierzaj tych danych nikomu
 • brak weryfikacji – najczęściej po wykonaniu każdego przelewu nie wymagamy weryfikacji SMS. Jest to błąd, ponieważ ujmujemy zaporą, które mogłyby powstrzymać potencjalnego złodzieja
 • wykorzystywanie niepewnych źródeł – wszelkie bramki lub strony usprawniające rzekome opłaty mogą być niebezpieczne nie tylko dla naszych pieniędzy,ale także dla danych osobowych
 • używanie niepewnych aplikacji mobilnych, które oferują sprawne i szybkie płacenie rachunków, za pomocą aparatów telefonicznych. Należy je zawsze dokładnie sprawdzić i upewnić się że są związane stricte z naszym bankiem.
 • zlecanie przelewów stałych lub subskrypcji, bez wcześniejszego sprawdzenia osoby pełniącej miano odbiorcy

Jak zrobić przelew bankowy – krok po kroku

Jeśli wykonywanie przelewów bankowych to dla was nowość i problem, koniecznie zerknijcie na pełną listę, w której tłumaczymy – krok, po kroku, jak poprawnie i szybko wykonać potrzebny nam przelew.

 1. Zaloguj się na swoje konto bankowe. Potrzebny ci będzie twój login,który otrzymałeś banku i hasło, które wybrałeś sobie sam. Nie podawaj tych danych nikomu.
 2. Wybierz opcję dokonania przelewu elektronicznego – opcja może znajdować się obok przycisku historii
 3. Wypisz dane – masz przed sobą najważniejszy panel, który zadecyduje czy twój przelew dotrze do odbiorcy. Poświęć mu odpowiedni czas. Wypisać musisz:
  – „Dane odbiorcy” – wpisujemy adres oraz nazwę usługodawcy
  – „Numer rachunku” – wpisujemy numer konta na który ma wpłynąć należność
  – „ Tytuł płatności” – w tym miejscu warto napisać za co płacimy rachunek. Przykładowo: „Faktura numer 124 za miesiąc grudzień” lub “prezent na urodziny od CIoci Jadzi”
  – „Kwota” – wpisujemy kwotę rachunku

Wybierając tradycyjny przelew nie dolicza się nam dodatkowej kwoty. W przypadku przelewów ekspresowych, zagranicznych itd mamy do czynienia z dodatkowymi opłatami. Warto dodać że przelew wykonany przez np.Pocztę Polską kosztuje dodatkowe nawet 5 zł.

Przelew możemy wykonać o dowolnej porze dnia i nocy.Termin jest realizacji jest różny. Może on dojść nawet tego samego dnia, lub czas realizacji wydłużyć się może do kilku dni. Samo wypisanie niezbędnych danych zajmuje kilka minut, a w przypadku sporej wprawy nawet sekund. Możliwe jest zlecenie tzw.przelewów stałych, które automatycznie realizowane są w określonych odstępach czasu. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku rachunków i stałych, nienaruszonych na nich kwot.

Takie rozwiązania i uproszczenie działań nie jest utrudnieniem dla osób starszych, dlatego tym bardziej powinny korzystać z powierzonych przez bank i technologię możliwości.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!