Podatek od kupna mieszkania – ile wynosi?

bookkeeping-615384_1920

Zakup mieszkania obarczony jest nie tylko kosztami związanymi z bezpośrednim zakupem lokalu, ale także z dodatkowymi wydatkami, wynikającymi z podjęcia transakcji. Te tajemniczo brzmiące “dodatkowe koszta” to między innymi tzw. podatek od kupna mieszkania, który dolicza się do właściwej ceny nieruchomości. Jego wartość determinują różne czynniki – między innymi to, czy zakupione mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego.

Jakie inne opłaty musi ponieść podatnik i przyszły właściciel mieszkania? Jak duże są te koszty i kiedy należy je opłacić?

Ile wynosi podatek VAT?

Najprościej mówiąc – kwota podatku VAT zależy nie tylko od rynku, ale także od powierzchni docelowej mieszkania. Jeśli ta przekracza 150m2 nakładany jest wyższy podatek, wynoszący 23%. W innym wypadku (tj. poniżej tej powierzchni) opodatkowanie VAT wynosi 8%. Podatek ten dotyczy mieszkań z rynku pierwotnego (a więc od dewelopera).

Mieszkania z rynku wtórnego, a więc kupione od poprzednich właścicieli lokalu, również obarczone są dodatkową kwotą – tzw. podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wartość podatku PCC wynosi 2% wartości rynkowej danej, zakupionej nieruchomości. Oznacza to, że kwotę tą oblicza i ustala akt notarialny.

Oczywiście do otrzymanej sumy należy również doliczyć koszt aktu notarialnego, który uzależniony jest od tzw. wartości czynności notarialnej.

Warto w tym miejscu nadmienić iż w przypadku nabycia nieruchomości po bardzo niskiej, konkurencyjnej cenie, należy uzasadnić jej wartość we wspomnianym akcie. W tym miejscu najczęściej wymienia się zły stan techniczny. Jeśli Urząd Skarbowy oceni, iż wartość mieszkania nie jest adekwatna do jego stanu (tj. cena jest znacznie zaniżona) może zażyczyć sobie dodatkowych opłat – konkretnie podatku z odsetkami.

Akt notarialny cena – ile wynosi?

Powróćmy na chwilę do wspomnianych już kosztów związanych z aktem notarialnym. Bardzo często podsumowując konieczne wydatki związane z nieruchomościami zapominamy o konieczności opłacenia wszelkich usług notarialnych.

Sporządzenie aktu nabycia jest równoważne z koniecznością opłacenia tzw. taksy notarialnej. Jej wysokość uzależniona jest od wspomnianej wartości czynności notarialnej – w tym wypadku od wartości nieruchomości. Jej maksymalna wartość oszacowana została w 2004 roku, w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości.

Przykładowo więc koszty notarialne wynoszą:

  • wartość do 3000 zł obarczona jest taksą 100 zł,
  • wartość powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000
  • wartość powyżej 10 tysięcy, do 30 tysięcy to koszt 310 zł + nadwyżki 2% powyżej 10 tysięcy
  • wartość powyżej 30.000 PLN do 60.000 PLN – 710 PLN + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 PLN
  • wartość powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – to koszt 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł
  • wartość 1 000 000 zł do 2 000 000 zł –to koszt 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł

Wartości te są kosztami maksymalnymi, co oznacza, że kwota podlega negocjacji. Przykładowo – sporządzenie aktu notarialnego z przeniesieniem własności na nabywcę wynosi połowę powyższej stawki maksymalnej.

Koszty zakupu mieszkania – dodatkowe koszta

Oprócz wspomnianych kosztów związanych z obsługą notarialną oraz koniecznością opłacenia podatku VAT wymienia się także:

  • opłatę związaną z założeniem księgi wieczystej,
  • wpis do księgi wieczystej.

W tym miejscu należy podkreślić, że założenie księgi nie jest konieczne w każdym przypadku zakupienia nieruchomości.

Nierzadko obok tych kosztów wymienia się także prowizję do agencji nieruchomości, która pomaga i uczestnicy w procesie sprzedażowym. Jej kwota uzależniona jest od wartości mieszkania, ale także od wewnętrznych ustaleń i działań rynkowych.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!