Podatek od kupna samochodu – kto musi go zapłacić w 2020 roku?

skoda-4852927_1920

Planujesz kupić albo wymienić auto? To świetnie, ale czy pamiętasz, że wraz z zakupem pojazdu nałożony jest obowiązek podatku od kupna samochodu?

Zanim więc wybierzesz się na zakupy i zanim dokładnie przeanalizujesz swoje możliwości finansowe, sprawdź w jakich okolicznościach zostanie nałożony na ciebie obowiązek dodatkowej zapłaty. Podatek ten może być wyjątkowo dotkliwy, jeśli planujesz zakupić drogie auto – warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie: kto musi zapłacić podatek od kupna samochodu i ile on wyniesie w 2020 roku?

Czym jest podatek od kupna samochodu?

Najprościej mówiąc: kupując samochód powiększamy swój dobrobyt, co jest równoznaczne z koniecznością opłacenia podatku od wzbogacenia. Owy podatek od wzbogacenia to oczywiście umowna nazwa, która faktycznie odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych. Kwota i konieczność zapłacenia podatku uzależniona jest od kilku czynników. Wśród nich wymienia się to: czy pojazdy jest nowy, czy też używany; gdzie zostało zakupione auto (w kraju vs. za granicą) oraz jaką wartość ma pojazd.

Wspomniany już podatek od czynności cywilnoprawnych oznaczony jest skrótem PCC. Jest to rodzaj podatku, który pobiera się od niektórych umów, między innymi od umowy sprzedaży, pożyczki czy darowizny. Obowiązek spłaty tegoż podatki powstaje w momencie transakcji zakładającej m.in. kupno samochodu. Obecnie kupno samochodu podatek wynosi 2% od wartości rynkowej pojazdu. Podatek też należy opłacić w ciągu 14 dni roboczych od momentu zawarcia umowy kupna.

Kto musi, a kto nie musi płacić podatku od kupna samochodu?

Zacznijmy najpierw od tej pierwszej grupy, która obarczona jest koniecznością zapłaty podatku. W 2020 roku, podobnie jak w latach poprzednich, opłaty podatkowe muszą wnosić nowi właściciele nabywający samochód od osoby, która nie jest płatnikiem VAT. Mówiąc więc wprost: obowiązek ten nałożony jest na wszystkich, którzy kupują auto na rynku wtórnym od osoby fizycznej. Podobnie jak w przypadku zakupu auta w komisie, kiedy jest on pośrednikiem.

W drugiej grupie – a więc grupie zwolnionej od podatku – wymienia się:

  • osoby, które zakupiły auto po cenie niższej niż 1000 złotych. Oznacza to, że np. samochód do 5000 obarczony jest podatkiem PCC.
  • pojazdy nabyte dla osoby niepełnosprawnej, które legitymizuje się odpowiednimi dokumentami,
  • nowe auta, kupione w salonie lub komisie
  • auta kupione za granicami, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce (w tym wypadku właściciel ma 30 dni na jego przerejestrowanie pod groźbą kary za przekroczenie terminu w wysokości od 200 do 1000 zł),
  • zakup auta za granicą – pod warunkiem, że osobiście importujemy auto.

Jak zapłacić podatek PCC?

Jeśli jesteś w pierwszej grupie, musisz pamiętać iż na zapłacenie podatku od zakupu samochodu masz 14 dni od nabycia auta. W tym celu należy złożyć odpowiednie dokumenty w Urzędzie Skarbowym – tzw. formularz PCC-3 (jeśli jest jeden nabywca) lub PCC-3/A (jeśli nabywców jest kilku). Co ważne – nie ma obowiązku osobistego stawiennictwa w urzędzie, co oznacza, że to zadanie może zrobić nasz pełnomocnik. Skorzystanie z osoby trzeciej jest jednak odpłatne i wynosi 17 zł.

Wypełniony wniosek można oczywiście odesłać drogę elektroniczną lub listem poleconym. W tym celu najlepiej jest skorzystać z podpisu kwalifikowanego.

Jeśli nie mamy możliwości złożenia takiego podpisu musimy podać w deklaracji m.in. identyfikator podatkowy (np. PESEL), imię, nazwisko, datę urodzenia i kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!