Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.
Wyszukaj kredyt
Ranking kredytów
Spis treści
Współczesny świat uzależniony jest od tradycyjnych źródeł energii. Jednakże ich ilość stopniowo się zmniejsza, co wymusiło konieczność poszukiwania alternatywnych i nowych rozwiązań. Ponadto, kopaliny nie występują wszędzie i zawsze, a kraje które nie posiadają własnych surowców muszą kupować je za granicą, co oczywiście wiąże się z poważnymi kosztami. Te tradycyjne i znane źródła energii elektrycznej przyczyniają się do tzw. degradacji środowiska. Oznacza to, że podczas produkcji i ich wykorzystywania wytwarzana jest spora ilość środków trujących, a także tzw. ciepła odpadowego. Obecna sytuacja naszej planety wymusiła niejako poszukiwanie ekologicznych rozwiązań, nazywanych “alternatywnymi źródłami”.
W jaki sposób alternatywne źródła energii wpływają na nasze środowisko? Jak sytuacja ta klaruje się w Polsce? Czy ich zasoby faktycznie są nieograniczone i mogą zatrzymać zachodzące, negatywne zmiany na naszej planecie?
Alternatywne źródła energii odnoszącą się do rodzaju pozyskiwania energii niezależnych od dużych, instytucjonalnych dostawców. Energia ta nadal pozostaje wykorzystywana do zasilania np. miast czy zakładów, wykorzystywana jest również w gospodarstwach domowych. Wśród tej szerokiej grupy wymienia się między innymi:
Alternatywne źródła energii można podzielić na dwie grupy:
Podstawową różnicą jest fakt, że ze źródeł odnawialnych można korzystać bez znaczących nakładów finansowych. W przypadku syntezy paliwa konieczne jest jednostajne dostarczanie energii.
W tym kontekście więc naturalne jest otrzymywanie energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych.
Inwestycja w ten typ energii niesie za sobą wiele zalet, co jest głównym prowodyrem rosnącej popularności. Wśród tych najczęściej wymienianych pojawia się argument o:
W Polsce energię produkuje się głównie w oparciu o węgiel kamienny oraz węgiel brunatny. Co prawda społeczna edukacja oraz wzrost świadomości społeczeństwa przyczynia się do chętnego wykorzystywania i testowania nowych rozwiązań, ale nadal procentowy ich udział jest niewystarczający. Jesteśmy uzależnieni od węgla (pod kątem produkcji i importu), jednakże ze względów względów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych musimy jak najszybciej przestać z niego korzystać.
Problemem jest nie tylko świadomość negatywnych skutków, ale także konieczność przeorganizowania polityki energetycznej w taki sposób, aby wyczerpania źródeł nie było tożsame z ogólnym kryzysem energetycznym.
Dlatego też OZE w Polsce staje się coraz bardziej popularne, a wśród głównych zalet i prowodyrów ich wykorzystywania jest oczywiście chęć ochrony środowiska.
Według podanych danych przez Instytut na rzecz Ekorozwoju – od 2009 roku do 2018 roku, koszt urządzeń wytwarzających energię wiatrową zmniejszyły się aż do 66%, a energię ze słońca o 75%. W Unii średni koszt energii wiatrowej wynosi 55 euro za MWh. Oznacza to, że w Polsce zwrot inwestycji dla domku jednorodzinnego po zamontowaniu np. płyt fotowoltaicznych zwróci się w przeciągu 6 do 10 lat.
Dane te kuszą polskich konsumentów, bowiem jak podaje GUS, jeszcze 10 lat temu procent źródeł odnawialnych w naszym kraju wynosił zaledwie 9%. Z roku na rok popularność ta rosła, a najpowszechniejszym źródłem ciepła (zarówno w Polsce, jak i na świecie) stała się biomasa. W Polsce pozyskiwana jest głównie ze wględu na spora ilość gospodardtw rolnych, co oczywiście pozwala sądzić, że to ten kierunek jest szczególnie obiecujący.
Nie mniej jednak udział pozostałej energii – w tym wiatrowej i słonecznej- stale wzrasta. Proces przechodzenia z energii konwencjonalnej na alternatywną jest procesem powolnym, dlatego nie pozostaje nam nic innego jak uważnie śledzić wszystkie te zmiany.
Obecnie wiemy, że 70% zapotrzebowania na energię w Polsce może być zaspokojone tylko z energii odnawialnej. Liczby te mają ogromne znaczenie głównie w kontekście naszego klimatu, który w krótkim czasie ociepli się o więcej niż 1,5°C, i zwiększy ryzyko występowania nasilających się niepożądanych i szkodliwych zjawisk przyrodniczych. Jako, że niemalże w 85% korzystaliśmy z paliw kopalnych, możemy sądzić, że to one są główną przyczyną zanieczyszczenia środowiska, wzrostu średniej globalnej temperatury – a tym samym do stopniowego wyczerpywania się zasobów Ziemi.
Współczesny świat potrzebuje więc wsparcia. Jest to tym trudniejsze, gdy zdamy sobie sprawę, że nasz świat potrzebuje również coraz to większych ilości energii. Wzrost ludności, tempo rozwoju, rosnące zapotrzebowania, ogólny postęp jest na tyle duży, że poszukiwanie alternatyw stało się niejako… naszym obowiązkiem.
Analizując obecna sytuacje na świecie oraz obecne źródła energii, nie sposób zauważyć rosnącego zanieczyszczenia, zmian klimatycznych i niepokojących sygnałów, dochodzących z niektórych rejonów świata. Razem z tym dochodzą także rosnące ceny paliw, które wynikają między innymi z limitowanej podaży i dużego popytu na ten surowiec.
Aby zrozumieć co (i w jaki sposób) może wspomóc nasze środowisko, warto pochylić się nad najpopularniejszymi rozwiązaniami, które wykorzystywane są coraz chętniej w Polsce i na świecie: