Poradnik: czy warto zakładać konto oszczędnościowe w 2020 roku?

counting-3125587_1920

Oszczędzone pieniądze pozwalają czuć się bezpieczniej, pewniej i spokojniej, a odpowiednie ich zainwestowanie pozwala na pomnożenie kapitału. Z tego też powodu klienci banków coraz częściej szukają alternatyw dla lokat czy dużych inwestycyjnych działań, które obarczone są większym ryzykiem. Wśród nich wymienia się min. konta oszczędnościowe.

To je proponują największe banki w Polsce, licytując się między sobą coraz atrakcyjniejszymi ofertami. Które z nich są realnie warte uwagi w 2020 roku? Czym się kierować podczas ich wyboru i czym właściwie różnią się one od wspomnianej wyżej lokaty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Co to jest konto oszczędnościowe – charakterystyka?

Konto oszczędnościowe to rodzaj rachunku, który umożliwia przechowywanie wpłaconych wcześniej środków finansowych. Jego celem – jak sama nazwa wskazuje – jest pomoc w oszczędzaniu i namnażaniu danych kwot. Oprocentowanie w tak dedykowanym koncie jest większe niż w przypadku podstawowego konta bankowego. Ponadto, rachunek łączy w sobie zalety konta osobistego i lokaty, o których więcej wspominamy poniżej.

Najważniejszymi cechami konta oszczędnościowego jest:

  • obecność oprocentowania, które namnaża wpłaconą kwotę;
  • elastyczność, pozwalająca na wpłacanie i wypłacanie określonych sum;
  • liczna promocje i oferty specjalne, pozwalające zaoszczędzić jeszcze większą sumę pieniędzy;
  • wiele różnych ofert, oferowanych przez najpopularniejsze banki w Polsce

Słów parę o oprocentowaniu

Wspomnieliśmy powyżej o oprocentowaniu, które z punktu widzenia właściciela konta jest niezwykle ważnym elementem, często decydującym o danym ulokowaniu własnych pieniędzy.

Oprocentowanie uzależnione jest od wysokości stóp procentowych, które z kolei ustalane są przez Narodowy Bank Polski. Wszelkie wartości uzależnione są od zmiennych, takich jak np. poziom inflacji czy stan gospodarki w danym kraju. To właśnie z tego powodu oprocentowanie między ofertami nie różni się kilku stopniami, wynosząc najczęściej 3% w skali roku.

Odsetki na koncie naliczane są co miesiąc, co wiąże się z systematycznym, comiesięcznym namnażaniem kapitału. Co ważne – w każdym miesiącu bank pobiera także podatek belki, wynoszący 19%. Pobieranie to odbywa się automatycznie i nie jest zależne od twoich, finansowych działań.

Konto oszczędnościowe można, ale nie trzeba, założyć w tym samym banku co konto osobiste. Wybierając je kieruj się ofertami i konkurencją, a nie obecnością lub lojalnością (zwłaszcza, że nie wszystkie banki posiadają atrakcyjną ofertę dla swoich stałych klientów).

Aby obliczyć zysk z oszczędności lub porównać dostępne na rynku oferty, pomóc ci mogą dostępne kalkulatory. Możesz również wyliczyć zysk samodzielnie. Uwaga – podane w ofercie 3% to wartość odsetek naliczanych po upływie roku. Od otrzymanej kwoty musisz odjąć wspomniane 19% przychodu.

Konto oszczędnościowe ranking

Aby wybrać najlepsze i najkorzystniejsze dla siebie konta, porównaj je ze sobą lub przeczytaj poniższy ranking. W wyborze kieruj się po pierwsze wysokością oprocentowania. Tu mechanizm jest prosty – im wyższe, tym lepiej i korzystniej dla twojego portfela. Po drugie – zwróć uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek, które są zyskiem połączonym z wyżej wspomnianego oprocentowania. Trzecim kryterium są koszty wypłacanych środków. Niektóre banki (o czym więcej piszemy poniżej) nakładają dodatkowe opłaty z tytułu wypłacania pieniędzy z konta oszczędnościowego. Dodatkowe opłaty wynieść mogą nawet kilka złotych od transakcji.

Mając na uwadze powyższe wytyczne stworzony został ranking kont oszczędnościowych – poniżej przedstawiamy najkorzystniejsze i najpopularniejsze z nich.

1) GetIn Bank – elastyczne konto oszczędnościowe

Pierwsze miejsce zajmuje konto popularnego banku GetIn Bank, głównie ze względu na swoje korzystne oprocentowanie, wynoszące nawet 3,5%. Ponadto, konto oszczędnościowe zakłada się w momencie otwierania konta indywidualnego, czego dokonać można za pośrednictwem internetu. Promocyjne oprocentowanie zarezerwowane jest dla nowych klientów, którzy korzystają z konta przez 12 miesięcy. Późniejsze oprocentowanie wynosi 2.7%. Maksymalna kwota 100 tysięcy złotych. Wymagane jest również konto ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy).

2) Bank Pekao – konto oszczędnościowe

Drugie miejsce zdobywa konto z oprocentowaniem wynoszącym 3%. Podobnie jak w powyższej ofercie, zakłada się je podczas uruchamia konta osobistego. Promocyjne oprocentowanie i atrakcyjniejsze warunki dostępne są dla nowych klientów przez okres 120 dni.

3) Citi Handlowy – konto oszczędnościowe

Umożliwia założenie jednego rachunku oszczędnościowego, oprocentowane na 3% w skali roku. Jego założenie odbywa się analogicznie do powyższych – podczas zakładania konta osobistego. Oferta zarezerwowana jest dla nowych klientów przez 6 miesięcy.

4) MBank – eKonto oszczędnościowe

Konto o oprocentowaniu wynoszącym 2.7%, zakładane równocześnie z kontem osobistym. Promocja na pierwsze, jedno konto trwa przez 4 miesiące. Maksymalna kwota 500 tysięcy złotych. Nie wymagane jest konto ROR(rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy).

5) Millennium – konto oszczędnościowe Profit

Podobnie jak konto w MBanku posiada oprocentowanie wynoszące 2.7%. Piąte miejsce w rankingu wynika jednak z obostrzenia, dotyczącego tylko jednego darmowego przelewu (w miesiącu), z koniecznością płacenia 7.5zł, za każdy kolejny. Konto zakłada się podczas uruchamiania konta osobistego, a promocje dedykowane są zarówno nowym, jak i starym klientom. Atrakcyjniejsze oprocentowanie obowiązuje okres 100 dni.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

W tym miejscu zapewne większość zada sobie pytanie o różnice konta oszczędnościowego i lokaty. Najważniejszą z nich jest różnica w warunkach i ewentualnych konsekwencjach, wynikających z przedterminowego zerwania umowy. Lokata zakładana jest bowiem na pewien, określony czas, a wycofanie środków przed jego upływem może grozić np. brakiem naliczonych dotychczas odsetek. Konto oszczędnościowe nie nakazuje ustalenia odgórnego terminu, a wybraną kwotę wypłacać możesz w dowolnym dla siebie momencie. Ponadto, jest też dużo elastyczniejsze i zdecydowanie mniej zobowiązujące.

Ciężko wskazać jednoznacznie, która opcja jest korzystniejsza z punktu widzenia oszczędzania. Zarówno jedna, jak i druga związana jest z określonymi wadami i zaletami. Zanim zdecydujesz się na którąś z nich – dokładnie przeanalizuj je wszystkie.

Pułapki kont oszczędnościowych – na to uważaj!

Biorąc pod uwagę powyższe informacje wybraliśmy najbardziej pospolite pułapki, które zastawiają na nas banki. Decydując się na konto zwróć uwagę na:

  • oprocentowanie – celem konta oszczędnościowego jest pomnażanie swojego kapitału. Dzieje się to dzięki oprocentowaniu, które jest tak istotne w kontekście zakładanego konta. Jeśli więc wynosi ono 2% w skali roku, wpłacona kwota nie przynosi zysków i nie ochroni nas przed inflacją. Pułapką jest więc wybieranie ofert, które z oszczędnościami mają tylko jedno wspólnego – nazwę. Wybieraj zatem konta przekraczające 2.5-3 proc. (w końcu to ty masz oszczędzać, a nie twój bank).
  • Ograniczona liczba wypłat z konta oszczędnościowego – najczęściej z kont wypłacać można pieniądze w dowolnej chwili, nie tracąc przy tym odsetek. Zdarza się jednak, że banki wprowadzają ograniczenia, tak aby klient nie wydawał zdeponowanych w banku pieniędzy. Każda transakcja tego typu wiąże się z prowizją, sięgając nawet 10 zł. Pułapką są więc oferty, który naliczają tak duże prowizje, przynoszące w ogólnym rozrachunku – duże straty.
  •  Chwilowe promocje – na początku atrakcyjne i kuszące, a później wprowadzające oprocentowanie zmienne, które nie jest już tak konkurencyjne… lub przynosi mniejszy zysk.
  • Lepsza oferta tylko dla nowych klientów – promocje, atrakcyjne warunki i kuszące okazje rezerwowane tylko nielicznym, nowym klientom. Jeśli więc należymy już do jakiegoś banku możemy wpaść w pułapkę “stałego klienta”. W tym wypadku bycie lojalnym niekoniecznie wiąże się z korzyściami.
  • Płatna, dodatkowa karta – niektóre banki, wraz z założeniem konta oszczędnościowego proponują także wygodne rozwiązanie w postaci karty płatniczej. Jest to bezapelacyjnie interesujące i kuszące udogodnienie, które… wiąże się z opłatami. Możliwość posiadania takiej formy płatności wiąże się bowiem z kosztami, wynikającymi z miesięcznej obsługi. Wartość uzależniona jest od banku i wybranej przez nas oferty (uśredniony koszt od 3 zł do 20 zł). Co ważne, koszty te obowiązują również bankomaty należące do sieci.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!