Praca zdalna – na czym polega? Finanse, rozliczenie oraz korzyści

office-work-1149087_1920

Wyobraź sobie sytuację, w której masz możliwość zarabiania pieniędzy w każdym miejscu – na kanapie swojego domu, na plaży nad polskim morzem, w górach, na hamaku w wiejskim, włoskim ogrodzie. Perspektywa pracy zdalnej jest kusząca, głównie ze względu na wykreowane w ten sposób obrazy, przedstawiające ją jako wygodną, dogodną i odpowiednią dla każdego. Czy tak faktycznie jest? Jak wygląda taka praca w praktyce? Czy korzyści tej pracy są większe niż jej wady? Jak wygląda sposób rozliczania finansów? Spróbujmy prześwietlić pracę zdalną i odpowiedzieć na te wszystkie, najważniejsze pytania.

Praca zdalna co to?

Praca zdalna polega na wykonywaniu zadań, które zleca nam pracodawca, poza budynkiem, siedzibą, a czasem miastem w którym znajduje się firma. Często pracownicy wybierają swoje własne mieszkanie i taras, stając się tym samym symbolem pracy idealnej. Okazuje się, że zlecone zadanie możemy wykonywać w niemalże każdym miejscu na świecie, najczęściej w oparciu umowę cywilnoprawną.

Osoby wykonujące taką pracę często nazywane są “freelancerami” i pomimo wielu chętnych, nie każdy z nich nadaje się do wykonywania takiego stanowiska. Nic dziwnego, bowiem praca zdalna jest niezwykle specyficzna i wymaga dużo samozaparcia, odpowiedzialności, samoorganizacji i motywacji.

Popularność pracy zdalnej wiąże się z rozwojem technologii i zmianami w sposobie zarządzania. Możliwość posiadania łącza internetowego stwarza pole do przesyłania materiałów, będących wynikiem naszej pracy. Drogą kontaktu z pracodawcą stają się np. popularne komunikatory internetowe.

Już po tych informacjach można wywnioskować, iż praca zdalna jest idealną alternatywą dla pracy biurowej, nie wymagającą stałych kontaktów z klientem lub swoim pracodawcą. Z tego też względu często jest podstawą prac jednoosobowych działalności lub prac dorywczych. Najczęściej pracę zdalną wykonują copywriterzy, graficy, artyści, specjaliści SEO lub tłumacze.

Praca zdalna – finanse i rozliczenia

W przypadku pracy zdalnej najczęściej wykorzystuje się rozliczenia w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenia. Po wykonanej pracy, a następnie przesłaniu rachunku z wyliczeniem, dostajemy należną płatność. Płatność ta może być wykonywana jednorazowo lub cyklicznie co miesiąc, w zależności od zleconych projektów. W przypadku umowy o dzieło i umowy zlecenie płatność następuje po dostarczeniu konkretnego efektu. W tym elemencie dochodzi do prostego schematu: wykonana praca jest podstawą do wynagrodzenia. Brak terminowej realizacji to podstawa do nie wypłacenia należności.

Praca zdalna korzyści

Na podstawie powyższych informacji, spróbujmy wyodrębnić najważniejsze korzyści pracy zdalnej”

  • możesz pracować skąd chcesz – z ulubionej restauracji, z podróży, z wakacji
  • nie masz normalnego dnia pracy, to ty decydujesz która pora dnia jest dla ciebie najodpowiedniejsza
  • często to ty sam jesteś swoim szefem – liczy się efekt, a nie proces realizacji tego efektu
  • możesz wykonywać jednocześnie kilka zleceń i projektów
  • możesz zmotywować się samodzielnie ( co docenią osoby, które nie potrzebują bodźców zewnętrznych do rozpoczęcia pracy)
  • uczy samodzielności i odpowiedzialności

Praca zdalna oferty – gdzie szukać?

Prac zdalnych przybywa na rynku pracy, zwłaszcza gdy mowa o pracy dorywczej lub klasyfikowanej jako kreatywna. W tym celu warto systematycznie przeszukiwać popularne portale z ofertami pracy. Najczęściej pracę zdalną oferują agencje SEO, agencje copywriterskie, graficy, agencje marketingowe. Dobrym startem są także praktyki zdalne, które pozwolą zrozumieć, czy taka forma pracy jest odpowiednia dla naszego stylu życia.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!