Progi podatkowe w 2021/2022 roku. Do którego należysz?

pexels-karolina-grabowska-4386372

Zbliża się okres rozliczeniowy, w którym to każdy z nas będzie musiał złożyć obowiązkowe rozliczenie podatkowe. W tym kontekście kluczowe są tzw. progi, które wyznaczają stawki opodatkowania dla określonych limitów dochodu. Przez wiele lat progi te pozostawały stabilne i niezmienne, jednak najnowsze przewidywania i zapowiedzi programu Polski Ład niosą za sobą ogrom istotnych i – niestety nie zawsze pozytywnych – zmian.

Zanim jednak progi i zasady ulegną modyfikacji, musimy podsumować 2021 rok, w którym jeszcze obowiązują “stare warunki. Zatem jak obecnie wygląda drugi próg podatkowy 2021 roku i jak będzie on skrojony po wprowadzeniu wspomnianego programu? Czego możemy się spodziewać i jakie będą tego konsekwencje?

Czym są progi podatkowe?

Progi podatkowe, najłatwiej ujmując, dotyczą limitów dochodów uzyskiwanych w ciągu roku, do których przypisane są stawki podatku dochodowego od osób fizycznych. Forma rozliczenia progów dotyczy większości pracowników, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę, umowę cywilnoprawną, a także osób, które prowadzą działalność gospodarczą (pod warunkiem, że wybiorą taki sposób opodatkowania).

Skala, którą przyjęto, wygląda następująco: wraz ze wzrostem dochodów zwiększa się próg, a tym samym stawka podatku (tzw. podatek progresywny). Można więc wnioskować, że najbogatsi Polacy odprowadzają największą kwotę, a osoby zarabiające najmniej są najmniej obciążone.

Kiedy drugi próg podatkowy? 2021/2022

O tym kiedy obejmie Cię pierwszy lub drugi próg decydują Twoje przychody. Tak oto w okresie rozliczeniowym 2020/2021 sytuacja wygląda następująco:

  1. Pierwszy próg podatkowy dotyczy dochodów rocznych wynoszących mniej niż 85 528 zł.
  2. Drugi próg podatkowy brutto dotyczy dochodów różnych powyżej tejże kwoty.

Jeśli więc suma dochodów przekroczy kwotę 85 528 zł: do tejże kwoty będzie odprowadzony podatek 17%, a powyżej tej kwoty – 32%. Warto zatem tą kwestię omówić z księgową, aby uniknąć dużego zaskoczenia po otrzymaniu wyrównaniu za miniony rok.

Tak określone progi obowiązują od 2009 roku i wszystko wskazuje na to, że wkrótce zostaną zmienione.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w 2019 roku został wprowadzony dodatkowy podatek, obejmujący najbogatszą część Polaków. Podatek solidarnościowy wynosi 4% i obowiązuje wyłącznie osoby, które mają roczny dochód przekraczający 1 milion złotych. Nieformalnie podatek ten nazywany jest trzecim, nowym progiem.

Jak ominąć drugi próg podatkowy?

Powyższy podział może już wkrótce nie obowiązywać, po tym jak w maju 2021 roku został ogłoszony program nazywany Polskim Ładem. Według tych wytycznych:

  1. I Próg podatkowy będzie obowiązywał do 120 tysięcy złotych i wyniesie 17%.
  2. II Próg podatkowy będzie obowiązywał powyżej 120 tysięcy złotych dochodu i zostanie opodatkowany stawką 32%.

Podniesienie II progu może faktycznie sprawić, że dużo mniejszy odsetek Polaków będzie objęty wyższą stawką podatku. Ci, którzy jednak będą w tej grupie muszą liczyć się z poważnym i dużym uszczerbkiem finansowym.

Co z kwotą wolną od podatku?

W kontekście progów podatkowych należy pamiętać o kwocie wolnej od podatku. W tym elemencie Polski Ład także wnosi sporo, istotnych zmian, które wzbudzają ogrom niepewności i kontrowersji – zwłaszcza ze strony pracowników, którzy mieszczą się w progach wyższych.

Zmiany te wprowadzają wyższą kwotę wolną od podatku, która docelowo ma wynieść aż 30 tysięcy złotych (obecne przepisy mówią, iż wynosi ona maksymalnie 8 tysięcy złotych). W dużym skrócie, oznacza to, że opodatkowane będą wyłącznie dochody przekraczające tą kwotę, a więc wynoszące powyżej 2500 zł/miesiąc. W praktyce miałoby to oznaczać, że osoby o najniższych zarobkach miałby nie płacić PIT.

Progi a ulgi podatkowe

W Polsce istnieją ulgi, z których można skorzystać podczas wypełniani deklaracji PIT 37 czy PIT 36. Ilość tych ulg może być tak duża, że zostaną wyzerowane zobowiązania, które nałożył na nas fiskus (a w skrajnych wypadkach nawet wygenerowania nadpłaty). Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych ulg podatkowych:

  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga na dzieci,
  • ulga internetowa,
  • ulga honorowych dawców krwi,
  • ulga z tytułu złożonych darowizn.

Warto podkreślić, że jedne ulgi obniżają wysokość podstawy opodatkowania, a inne pomniejszają wysokość wyliczonego podatku dochodowego.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!