Przegląd auta – kiedy je zrobić i ile kosztuje?

car-mechanic-2267350_1920

Badania techniczne auta często mylone są z przeglądem technicznym. Zarówno jeden, jak i drugi, wykonuje się regularnie w celu zapewnienia sobie (i innym) bezpieczeństwa na drodze. O ile pierwszy ma za zadanie dopuścić pojazd do ruchu drogowego, o tyle drugi nierzadko wpływa na np. zachowanie gwarancji pojazdu.

Czym różnią się te dwie usługi? Która z nich jest odgórnie narzucona? Dlaczego mylimy oba te pojęcia i która z usług powinna być na liście naszych priorytetów jako pierwsza?

Przegląd techniczny, przegląd okresowy czy… badanie techniczne?

Każdy kierowca ma w obowiązku udać się na stację kontroli pojazdów, gdzie otrzymuje pieczątkę do dowodu rejestracyjnego. Ten coroczny obowiązek nazywany jest badaniem technicznym. Jego celem jest dopuścić nasz pojazd do ruchu publicznego na określony czas (w Polsce najczęściej na okres 12 miesięcy).

Przegląd techniczny (inaczej nazywany przeglądem okresowym lub badaniem okresowym) odnosi się do badań wykazujących obecny stan techniczny pojazdu. Ich wykonywanie nie jest obowiązkowe i nie reguluje je polskie prawo, co oznacza, że uzależnione jest od woli właściciela.

Badania techniczne od wielu lat kosztują od 51 zł (motorower) do 99 zł (pojazdy osobowe). Natomiast cena przeglądu uzależniona jest od zakresu usługi i wyceny Autoryzowanych Stacji Obsługi. Przykładowo za badanie poziomu hałasu zapłacimy 20 zł – podobnie jak za sprawdzenie hamulców i połączeń układu kierowniczego. Za 14 zł przyjdzie nam zapłacić za np. sprawdzenie działania amortyzatorów jednej osi, a za 64zł – ustalenie danych pojazdu na potrzeby rejestracji.

Badania techniczne pojazdów a przegląd techniczny auta

Warto w tym miejscu podkreślić, że badanie nie jest tożsame z przeglądem. Aby lepiej zrozumieć różnice między tymi dwoma usługami wyróżniamy najważniejsze różnice:

  • badanie techniczne jest elementem obowiązkowym, a przegląd – dobrowolnym
  • badanie wykonujemy co 12 miesięcy lub inaczej, według szczegółowych przepisów prawnych, a przegląd według własnych potrzeb
  • zadaniem badania jest sprawdzić stan techniczny układów i podzespołów, podczas gdy przegląd sprawdza układy, wymienia filtry i oleje.
  • Badanie odbywa się w Stacje Kontroli Pojazdów, a przeglądy wykonują Autoryzowane Stacje Obsługi

Warto w tym miejscu podkreślić, że za badanie techniczne przyjdzie nam zapłacić z góry – jeszcze przed jego wykonaniem. Opłata jest bezzwrotna, a w przypadku stwierdzenia usterek informacja trafia do bazy CEPiK, w związku z czym diagnoza dostępna jest dla wszystkich stacji w Polsce, co uniemożliwia uzyskanie ważności badania u diagnosty.

W przypadku przeglądu płacimy pod koniec wykonania usługi, w zależności od zakresu pracy specjalistów. Po stwierdzeniu nieprawidłowości w naszym obowiązku jest naprawić usterkę (najlepiej zrobić to przed badaniem technicznym).

Kiedy zrobić przegląd auta?

Przyjęło się, że przegląd auta powinniśmy wykonywać co roku – podobnie jak badanie techniczne. Życie jednak pokazuje, że niewiele kierowców trzyma się tych wytycznych, zwłaszcza w przypadku nowych aut – jak podają liczby w pierwszych latach po rejestracji przegląd wykonuje się rzadziej.

Tak oto najczęściej kierowcy:

  • samochodów osobowych i ciężarowych do 3.5t wykonują pierwsze badanie w ciągu 3 lat od pierwszych rejestracji,
  • ciągniki rolnicze w ciągu 3 lat od pierwszej rejestracji
  • samochody zabytkowe badania się raz tylko przed rejestracją

Warto zaznaczyć, że w przypadku taksówek osobowych, pojazdów SAM i pojazdów uprzywilejowanych nałożony jest obowiązek corocznych badań, a autobusów – co 6 miesięcy.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!