Przelewy online – czym się różni polecenie przelewu od polecenia zapłaty?

blogging-336375_1920

Wykonujemy je niemalże co miesiąc – opłacając rachunki, zobowiązania oraz dokonując zakupów ze sklepów online.
Bankowość internetowa jest nieodzowną pomocą, umożliwiająca dokonywania płatności wprost ze swojej kanapy. Perspektywa uniknięcia kolejek, tłumów oraz wielu godzin w placówkach bankowych zdobyła uznanie i na trwale zakorzeniła się w ofertach największych banków w Polsce.

Dlatego też w poniższym materiale wyjaśnimy czym jest polecenie przelewu, podpowiemy jak wypełnić druk przelewu online oraz opiszemy jak działa tzw. generator przelewów.

Co to jest polecenie przelewu?

Polecenie przelewu to rodzaj upoważnienia, które nabywa właściciel określonego konta w banku. To za jego pomocą bank wysyła z naszego konta określoną kwotę na rachunek docelowy – np. rachunek sklepu, w którym dokonaliśmy zamówienia. Bardzo często poleceniem przelewu objęte są zlecenia stałe, dzięki czemu wykonuje się je cyklicznie, bez konieczności ponownego uzupełniania formularzy i druków.

Czym jest polecenie zapłaty?

Na nieco innych zasadach działa polecenie zapłaty. Owszem, jest to również rodzaj regularnej transakcji, jednakże w niej nie ustalamy stałej kwoty. Polecenie zapłaty polega jedynie na wypełnieniu formularzu z danymi, zostawiając puste, wolne miejsce, do wpisania innej, comiesięcznej kwoty.

Wzór przelewu

Druczek przelewu jest stałym elementem wykonywania przelewów online. We wskazanych i opisanych przez bank polach należy podać takie informacje jak:

  • nazwa odbiorcy – czyli np. imię i nazwisko właściciela konta docelowego lub nazwa firmy
  • numer konta odbiorcy – indywidualny numer, na który zostanie przelana dana kwota. Jest to niezwykle ważny element, dlatego sprawdź poprawność numeru zanim zatwierdzisz transakcje.
  • kwota – wpisywana ręcznie lub automatycznie, jeśli korzystasz z opcji polecenia przelewów stałych
  • tytuł przelewu – najczęściej numer transakcji przydzielonej do naszych zakupów online lub numer faktury do opłacenia

Całość oczywiście potwierdzają nasze dane, które bank zaciąga automatycznie. Oprócz powyższych możliwości nadal pozostaje tradycyjna forma przekazywania przelewów pieniężnych. Korzystają z niej najczęściej osoby starsze, wypełniając stosowany druczek o charakterystycznym różowo-czerwonym zabarwieniu. Tak wypełniony druk zanosi się np. do placówki pocztowej, prosząc o opłacenie np. rachunków.

Wiele druczków wypełniamy samodzielnie (lub przy pomocy obsługi banku), według odgórnego wzoru. Wzór ten jest bliźniaczy co przypadku bankowości online. Aby otrzymać wzór druku poproś o pomoc placówkę w której zlecasz przelew lub skorzystaj z darmowych wzorów dostępnych online. Z pomocą przyjdą ci również generatory przelewów, o których nieco więcej przeczytasz poniżej.

Generator druku przelewu- co to jest?

Aby umożliwić i ułatwić proces wykonywania przelewów online powstały generatory, które niejako zastępują nasze konta bankowe. To dzięki nim możemy stworzyć i wydrukować gotowy blankiet do wykonanie przelewów w np. placówkach pocztowych. Podobnie jak w formularzach bankowości elektronicznej, w wyznaczonych polach podać musimy:

  • nasze dane osobowe – numer konta oraz imię i nazwisko
  • dane odbiorcy – numer konta oraz nazwa
  • kwota do przelewu
  • tytuł przelewu

Po wpisaniu wszystkich informacji należy wybrać interesującą nas opcję – np. generowania druczku lub importowania danych. WIele generatorów umożliwia także automatyczne drukowanie w odpowiednim kolorze i formacie.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!