Ranking najbogatszych polaków

entrepreneur-593377_1920

Co roku tworzona jest lista najbogatszych ludzi na świecie. W 2020 pojawiła się rekordowa liczba miliarderów, posiadająca ponad 56 nazwisk. Wśród nich pojawiły się także polskie osobistości, a na szczycie rankingu, drugi rok z rzędu, widnieje jeden z biznesmenów – Michał Sołowow.

Jak dokładnie wygląda lista najbogatszych Polaków? O jakich wartościach mowa i jak te liczby mają się do zarobków osiąganych przez światowych miliarderów, zajmujących pierwsze 10 miejsc?

100 najbogatszych w liczbach

Łączna wartość najbogatszych ludzi na świecie przekroczyła 176 mld złotych. Liczba ta jest imponująca zwłaszcza, jeśli porównamy ją z 2019 rokiem. Po przeanalizowaniu okazuje się bowiem, że wartość ta wzrosła o 15,7 procent.
Ten znaczny wzrost to wynik zmian m.in ekonomicznych i społecznych, a pojawienie się 16 nowych nazwisk świadczy o prężnie podejmowanych działaniach niemalże każdego roku.

Aby pojawić się w honorowej czołówce, należy zgromadzić majątek wart co najmniej 549 mln złotych. Jest to o 150 mln złotych więcej niż w rankingu poprzednim, co daje nam wzrost rzędu niemal 11 procent.

Ranking najbogatszych Polaków – kto znalazł się na liście?

Na liście znalazło się kilku Polek i Polaków, którzy swoim dorobkiem wtórują wielu znanym nazwiskom, takim jak m.in. Bezos, Gates, czy Zuckeberg.
Wśród nich znalazł się:

1) Michał Sołowow – z majątkiem sięgającym około 15,6 mld złotych

Najbogatszym Polakiem, kolejny rok z rzędu, został Michał Sołowow, który wrócił do rankingu po latach, deklasując swoich “rywali”. Sołowow jest udziałowcem na warszawskiej giełdzie w koncernie chemicznym Synthos, a w swoim CV wpisać może również udziały w wielu innych, znanych markach w Polsce. Jak podaje magazyn Forbes – Sołowow docelowo chce zainwestować swoje fundusze w ekologiczne farmy wiatrowe niedaleko Bałtyku, przyczyniając się do rozbudowy elektrowni atomowej nowej generacji. Zafascynowany ekologią i działalnością pro-środowiskową ma w planach stworzenie syntetycznego kauczuku.

2) Zygmunt Solorz – z majątkiem sięgającym około 12 mld złotych

Na drugim miejscu najbogatszych Polaków znajduje się Zygmunt Solorz, od lat utrzymujący się w czołówce rankingu. Działa w branży medialnej, chociaż jego działalność jest znacznie szersza. Majątek stoi na solidnych inwestycyjnych nogach. Ponadto, jest właścicielem sieci komórkowej Plus i kupił udziały Asseco. W poprzednim roku zajął miejsce trzecie.

3) Jerzy Starak – z majątkiem sięgającym około 9.6 mld złotych

Większościowy udziałowiec Polpharmy, która znana jest z produkcji popularnych leków, będących zastępstwem dla oryginalnych i droższych lekarstw. Biznesmen, udziałowiec Zakładów Tłuszczowych Kruszwica. W rankingu najbogatszych Polaków w 2019 roku zająć piąte miejsce.

4) Tomasz Biernacki – z majątkiem sięgającym około 8,1 mld złotych

Twórca i właściciel sieci popularnych sklepów spożywczych Dino. Ostatni wzrost popularności oraz powstanie ponad 1200 sklepów na terenie Polski, przyczynił się do awansu w rankingu z miejsca szóstego. Sam ubiegły rok pozwolił na utworzenie ponad 204 nowych placówek, pozwalając na niemal czterokrotny wzrost wartości na giełdzie.

5) Dominika Kulczyk – z majątkiem sięgającym około 6,9 mld złotych

Najbogatsza Polka, córka Jana Kulczyka, który przez wiele lat zajmował czołowe miejsca w rankingu. Największy akcjonariusz spółki Polenergia, który uczestniczy w budowie farm wiatrowych. Wraz ze swoim bratem podzieliła się majątkiem rodziny, stając się prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation. Regularnie wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!