Sprawdź czy jesteś w ERIF!

close-up-coffee-colleagues-1394739

O Biurze Informacji Kredytowej słyszał każdy z nas. Jest to miejsce, w którym zapisana jest cała nasza historia kredytowa. Jeśli więc nie pilnowałeś terminów rat, nie spłacałeś zobowiązań terminowo, a odległe terminy stanowią twój największy problem – najpewniej znajdujesz się na liście dłużników zapisanych w BIK. Wśród skrótów pojawiają się także inne, w tym tajemniczo brzmiący ERIF.

Jak jednak działa ERIF? Czy jest to system podobny do znanego wszystkim BIKu i czy jego wpływ ma znaczenie w kontekście dalszych, zaciąganych zobowiązań? Jak sprawdzić czy znajdujesz się w ERIF i jakie są wobec tego konsekwencje?

Co to jest ERIF?

Podobnie jak inne popularne rejestry dłużników, system ERIF cechuje się przechowywaniem informacji odnośnie naszych terminowych (lub nieterminowych) spłat. Wśród bogatej listy znajdują się zarówno osoby prywatne, zaciągające zobowiązania na własne, prywatne potrzeby jak i przedsiębiorcy. Dostęp do zebranych informacji jest powszechny, a więc o wszystkich danych na swój temat możemy dowiedzieć się bezpośrednio z samego ERIF.

ERIF powstał w celu nadzorowania i kontroli osób, które nie spłacają terminowo danych zobowiązań. Jego zadaniem jest więc windykacja, ale również zapobieganie nieterminowym spłatom, a tym samym – rosnącym długiem. Z takiej opcji korzystają więc wszystkie placówki, które otrzymują twój wniosek o dodatkową pomoc materialną. Rejestr nie tylko weryfikuje naszą wiarygodność, ale także ocenia ewentualne ryzyko, wynikające z przyszłej współpracy z nierzetelnym kredytobiorcą.

Eksperci twierdzą, że wpisanie do systemu ERIF (lub np. BIK) ma realne przełożenie motywacyjne na to, aby spłata przebiegała szybciej, sprawniej i w ostateczności – skuteczniej. Dłużnik, nie chcąc widnieć na “czarnej liście” spłaca widniejące zaległości.

Jak sprawdzić czy jesteś w ERIF?

Dostęp do systemu ERIF mają zarówno instytucje, udzielające decyzji kredytowych jak i osoby prywatne – w tym my sami. Krótko mówiąc – możesz w każdej chwili sprawdzić swoją historię, po czym ocenić ją jako korzystną lub negatywną.

Aby przeanalizować swoją historię ERIF należy założyć bezpłatne konto na serwisie infokonsument.pl Według ustawy z 2010 roku, każdej osobie przysługuje nieodpłatny dostęp do informacji. Co ważne dostęp przysługuje tylko 1 raz na 6 miesięcy. Jeśli jednak potrzebujemy informacji częściej niż co pół roku, możemy zażyczyć sobie otrzymania takiego raportu w wysokości 3zł. Roczny abonament kosztuje 12 zł. Po założeniu konta możemy przejść do monitorowania informacji na temat swojej historii. Jeśli zdecydujemy się na powyższy abonament, będziemy otrzymywać informacje dotyczące wpisów i nowych aktualizacji odnośnie naszych zobowiązań i informacji. Otrzymamy również informacje o wszystkich osobach, które dopytują o naszą osobę w systemie.

Kto jest w bazie ERIF?

Nie uregulowałeś terminowo zadłużenia, w kwocie minimalnej wynoszącej 200 zł? Nie zareagowałeś na wezwanie do zapłaty, wiedząc o skutkach nie wnoszenia długu na w danym terminie? Terminy rat czy długów są dla ciebie obojętne i nie przestrzegasz ich od dłuższego czasu? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to szansa, że twoje nazwisko znajduje się na liście dłużników w branży jest znaczące.

Ważne! Jeśli przekazujesz dane w ERIF w sposób niepoprawny, nieaktualny lub celowo zmieniony, musisz liczyć się z konsekwencjami karnymi. Dlatego, jeśli spłaciłeś częściowo lub całościowo dane zobowiązanie, masz 14 dni (lub odpowiednia instytucja) na podmianę informacji w bazie. Wierzyciel jest zobowiązany do aktualizacji danych zgodnie z prawdą.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!