Staż z Urzędu Pracy – jak dostać? Wymogi oraz warunki stażu

cooperation-coworking-day-1543895 (1)

Staż pozwala zdobyć pierwsze, zawodowe doświadczenie, uczy podstawowych warunków pracy, pozwala poznać pracę biurową i zrozumieć jaka część zawodu jest dla nas atrakcyjna lub wręcz przeciwnie – niewskazana. Staż pracy jest doskonałym pomysłem dla studentów, ludzi młodych, ale także wszystkich tych, którzy próbują zdobyć nową wiedzę i doświadczenie.

Staż z urzędu pracy – zasady.

Urząd pracy ma w swojej ofercie pulę programów stażowych. Przeznaczone są one dla różnych grup wiekowych i najczęściej odbywają się za pośrednictwem urzędów, środków pochodzących z funduszy unijnych lub Funduszy Pracy. Bez względu na jakim pośrednictwem się odbywają – ich formuła nie różni się między sobą. Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących stażu z Urzędu Pracy:

 • staż może podjąć każda osoba zainteresowana takim sposobem rozwoju 
 • każda osoba musi mieć Indywidualny Plan Działania 
 • staż przysługuje osobom, z którymi odbyła się rozmowa z opiekunem
 • każdy zainteresowany stażem musi wypełnić wniosek
 • po wypełnieniu wniosku otrzymujemy skierowanie z urzędu pracy do pracodawcy
 • umowa obowiązuje osobę bezrobotną – w trakcie odbywania stażu nadal ma ten status
 • na każde 30 dni kalendarzowych przysługują stażyście 2 dni wolnego. 
 • wynagrodzenie za staż nosi miano stypendium stażowego
 • nie można przerwać stażu (chyba że nie zostaną spełnione warunki)
 • należy dokładnie przeczytać umowę stażową i zwrócić uwagę na tzw. obowiązek zatrudnienia po stażu 
 • po zerwaniu umowy stażowej pracodawca może nie zapłacić nam za odbyty staż 
 • po zerwaniu umowy stażowej możemy stracić status osoby bezrobotnej

Wniosek o staż

Wniosek składa pracodawca, który poszukuje bezrobotnego na staż. Na tej podstawie zapada decyzja czy pracodawca otrzyma odpowiednie środki na jego utrzymanie i edukację. Wzory wniosku dostępne są na stronie placówki urzędu pracy. Po jego wydrukowaniu i wypełnieniu należy złożyć wniosek w urzędzie. Bezrobotny występuje o staż z drukiem.

Ile trwa staż?

Zwykle staż trwa od 3 do 12 miesięcy, a jego długość zależy od min. wieku stażysty. Jeśli osoba narażona jest na bezrobocie, a wiek wskazuje na ewentualną trudności w znalezieniu pracy, staż zostanie przedłużony. 

Staż co do zasady może trwać minimum od 3 do 12 miesięcy. Wiele zależy od tego, w jakiej grupie wiekowej znajduje się stażysta. Jeżeli jest to grupa osób szczególnie narażonych na bezrobocie na rynku pracy, dodatkowo znajduje się w grupie wiekowej określonej w programie, staż może być dłuższy niż 3 miesiące.

Zatrudnienie po stażu z urzędu pracy

Zatrudnienie uzależnione jest od umowy, która przysługuje pracodawcy. Najczęściej zatrudnienie jest wymogiem, a zatrudnienie odbywa się na zasadach tzw. umowy stażowej lub umowy o pracę. Najczęściej umowa obowiązuje minimum pół roku, chociaż zdarzają się również umowy na cały rok.

Kalkulator stażu pracy

Zanim podejmiesz się stażu powinieneś zaznajomić się z pojęciem kalkulatora. Mówiąc najprościej – kalkulator pozwala wyliczyć staż pracy po podaniu daty zatrudnienia i zwolnienia. Po wpisaniu daty rozpoczęcia i zakończenia stażu uzyskujemy najważniejsze informacje. Tak oto:

 • staż zaczynający się 1.09.2019 i kończący się 1.12.2019 wynosi dokładnie 91 dni. Łatwo więc dzięki temu wyliczyć ilość obowiązujących, wolnych dni i kwoty, która nam przysługuje z tytułu stażu.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!