Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.
Wyszukaj kredyt
Ranking kredytów
Spis treści
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom, które podlegają i korzystają z ubezpieczenia chorobowego. Opisywane świadczenie jest wypłacane przez ZUS, a od kilku lat jego popularność gwałtownie wzrosła.
Przyjęło się, że świadczenie przyznawane jest osobom, których stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie stałej pracy zarobkowej. Jak wygląda to w praktyce? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne i kogo obowiązuje? Jak poprawnie wypełnić wniosek? Wszystkie te odpowiedzi zawarliśmy w poniższym materiale.
Zacznijmy jednak od początku i odpowiedzmy na pytanie czym jest ZUS świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie przyznaje się pracownikowi, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy, a stan zdrowia uniemożliwia powrót do pracy (albo nie rokuje możliwości odzyskania zdolności do wykonywania pracy zarobkowej). Osoba, która po 182 dniach choroby i pobierania zasiłków (lub 270 w przypadku ciąży) nadal nie jest w stanie podjąć pracy, może liczyć i starać się o dodatkowe wsparcie finansowe. Pobieranie świadczenia nie może przekroczyć 12 miesięcy. Świadczenie wypłacane jest albo co 33, albo co 14 dni w wymiarze rocznym.
Świadczenie przyznaje (a właściwie potwierdza konieczność) orzeka lekarz, orzecznik ZUS. Co ważne, jeśli decyzja lekarza nam nie odpowiada, możemy napisać i złożyć odwołanie od jego decyzji. Musimy jednak liczyć się, że w takim wypadku zostaniemy wezwani przed komisję lekarską.
Oprócz wniosku o świadczenie, musimy bądź możemy dostarczyć takie dokumenty, jak:
Zanim złożysz wniosek, pamiętaj, że świadczenie nie przysługuje:
Kwota świadczenia jest uregulowana przepisami prawa (art. 19 ust. 1 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego).
Świadczenie wynosi 90% wysokości wynagrodzenia (lub przychodu), które stanowiło za podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przez 3 miesiące. Jeśli niezdolność przypada na okres ciąży wypłaca się 100% wynagrodzenia. We wszystkich innych sytuacjach świadczenie wynosi 75% – czyli po trzech pierwszych miesiącach. Sytuacja więc wygląda następująco:
Świadczenie przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy – a co za tym idzie, również za dni ustawowo wolne od pracy.