Taryfa nocna, a dzienna – różnice i podobieństwa

environmental-protection-4366503_1920

Chcąc pozyskać nowych klientów, dostawcy prądu tworzą dedykowane oferty dla swoich potencjalnych klientów. Głównym zadaniem tworzonych tzw. taryf jest nie tylko dostosowanie do specyficznej grupy odbiorczej, ale także zmniejszenie ponoszonych dotychczas opłat za prąd. Wśród wielu z nich wyróżnia się tzw. taryfę nocną, sygnowaną skrótem G12 lub G12w, gdzie jej konstrukcja skierowana jest dla tzw. nocnych marków, którzy w późnych godzinach pracują lub wykazują dużym poborem prądu.

Wśród dostawców, którzy oferuję podział na taryfy nocne i dzienne znajdziemy m.in. Enea taryfy. Co zyskamy, decydując się na taką formę rozliczenia i czym dokładnie różni się ona od taryfy dziennej?

Co to jest taryfa nocna?

Taryfa nocna, oznaczona symbolem G12, to jedna z dwóch, podstawowych taryf, dostępnych niemalże u każdego sprzedawcy prądu. W tym rozumieniu taryfa nocna oferuje tańszy prąd w godzinach nocnych, a droższy w godzinach dziennych, gdzie jej głównym założeniem jest dostosować ofertę dla określonej grupy odbiorczej, oferując tym samym mniejsze opłaty za prąd.

Symbol G12 określa charakterystykę taryfy. Tak oto:

  • Litera “G” oznacza gospodarstwa domowe, które są główną grupą odbiorczą dla owej oferty.
  • Cyfra “1” określa limit umownej mocy – 1 kW w zupełności wystarcza dla indywidualnych podmiotów.
  • Cyfra “2” to rodzaj rozliczania za prąd. W tym wypadku mowa o dwóch strefach – wspomnianej już dziennej i nocnej.

G12 jest niezwykle popularną alternatywą dla taryfy G11, dzięki której możemy dopasować umowę do swojego trybu życia. Wśród firm proponujące takie oferty wyróżnia się m.in. taryfy Enea.

G11 vs G12

  • Taryfa G11 het taryfą całodobową – co oznacza, że w ciągu doby jest jedna strefa rozliczeniowa oraz, że obowiązuje wyłącznie jedna stawka za kilowatogodzinę (niezależnie od godziny).
  • Taryfa G12 cechuje się dwoma strefami czasowymi – tańszą i droższą. Tańsza obejmuje godziny od 22:00 do 6:00, a dzienne od 6:00 do 22:00. W przypadku G12w doba w dniach roboczych (od poniedziałku do piątku) jest podzielona na dzienną i nocną, z tym że w weekendy obowiązuje zawsze taryfa tańsza (czyli nocna).

Co ciekawe – niekiedy tańsza strefa w taryfach dwustrefowych obejmuje również godziny południowe (na przykład pomiędzy 13:00 i 15:00).

Dla kogo taryfa nocna, a dla kogo dwustrefowa?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się jaki tryb życia prowadzimy i tym samym – w jaki sposób wykorzystujemy energię elektryczną w domu. Taryfa nocna opłaca się, jak sama nazwa wskazuje, kiedy znaczny procent naszego zużycia przypada w godzinach nocnych. Z opcji tej korzystają więc np. osoby pracujące na drugiej zmianie.

Alternatywą dla niej są taryfy dwustrefowe, nazywane również weekendowymi. Oferta ta skierowana jest do osób, które korzystają z prądu głównie w godzinach dziennych w sobotę i niedzielę.

Zarówno jedna, jak i druga opcja, bazuje na świadomej analizie i planowaniu zużycia prądu. Pomóc w tym mogą regularne odczyty licznika, które następnie porównuje się ze sobą. Dostawcy namawiają aby odczytać liczniki w ciągu przeciętnego dnia: rano, wieczorem i kolejnego dnia, a następnie podzielić zużycie energii w nocy przez całkowite zużycie w ciągu doby. Otrzymana wartość to proporcja energii elektrycznej wykorzystywanej w godzinach nocnych do całkowitego zużycia prądu w ciągu dnia.

Nieoficjalnie mówi się, że aby taryfa G12 się opłacała co najmniej 25% zużycia energii elektrycznej powinno mieć miejsce w godzinach nocnych.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!