Turbina wodna – budowa małej elektrowni wodnej

cahora-242566_1920

Mikroelektrownie wodne cechują się mocą poniżej 200 kW, co stanowi za niewielki ułamek mocy produkowanej przez duże elektrownie wodne. Nie da się więc ukryć, że jest to doskonała alternatywa dla wszelkich innych metod pozyskiwania energii w gospodarstwach domowych. Jak podają statystyki – w latach 80-tych zaledwie 300 obiektów hydroenergetycznych było poddawanych eksploatacji. Dziś w renowację i budowę tych systemów zaangażowały się zarówno instytucje państwowe, jak i organizacje pozarządowe, uznające że uruchomienie dawnych instalacji ma potencjał ekonomiczny.

Chcąc przybliżyć nieco temat mikroelektrowni zebraliśmy zarówno najważniejsze zalety, jak i wady tego rozwiązania. Ich skonfrontowanie pozwoli ci odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące słuszności tego systemu.

Jeśli więc planujesz budowę małej elektrowni w pobliżu swojego gospodarstwa, sprawdź: jakie są koszty tej inwestycji oraz w jaki sposób praca elektrowni wpłynie na jakość zarówno twojego życia, jak i na jakość otaczającego cię środowiska.

Małe elektrownie wodne – zalety

 • bezpieczeństwo użytkowania i montowania,
 • stabilne dostarczanie węgla – w przeciwieństwie do innych, alternatywnych rozwiązań, taki jak np. elektrownie wiatrowe i słoneczne,
 • możliwość magazynowania energii w postaci retencjonowania wody
 • oczyszczanie rzek dzięki kratom,
 • zamontowana turbina dodatkowo natlenia wodę, przyspieszając proces samoczyszczenia,
 • szybki zwrot kosztów, zwłaszcza po otrzymaniu dotacji,
 • przyjazna infrastruktura.

Małe elektrownie wodne – wady

 • system może zaburzyć naturalną równowagę biologiczną, a tym samym przyczynić się do zubożenia ekosystemu wodnego,
 • tworzenie elektrowni uniemożliwia migrację ryb,
 • stosunkowo wysokie koszty budowy,
 • wysoka niestabilność dostaw prądu do sieci,
 • nierzadko podczas budowaniu małych elektrowni odbywają się społeczne protesty zwolenników rozwiązań prośrodowiskowych.

Jak działa mała elektrownia wodna?

Elektrownia wodna służy zamianie energii potencjalnej wody na energię elektryczną. W tym celu wykorzystuje się tzw. energię spadku wody.

Małe elektrownie wodne działają na niemalże identycznej zasadzie, z założeniem, że wymagają niższego spadku wody niż swoje większe alternatywy.

Najważniejszym elementem małej mikro-elektrowni wodnej jest tzw. turbina wodna. W Polsce, ze względu na niski spad wody, stosuje się tzw. turbiny reakcyjne. Najprościej mówiąc: przez turbinę woda napędza wirnik, który z kolei napędza generator prądotwórczy. Ostatecznie energia spadku wody zamieniana jest na wspomniany już prąd.

Analizując więc system funkcjonowania elektrowni wodnej, można wywnioskować jakie są najodpowiedniejsze warunki do budowy takiej alternatywnej formy pozyskiwania energii. Po pierwsze – konieczny jest odpowiednio duży teren. Po drugie – teren powinien mieć dostęp do przepływu i spadku rzeki, a także do sieci elektrycznej wysokiego napięcia. Co ciekawe – małe elektrownie wodne wybudować można nawet na rzekach czy ściekach o niskim spadku. O ile w przypadku dużych elektrowni to rozwiązanie może nie być efektywne, o tyle w małych – w zupełności się sprawdza.

Ile kosztuje mała elektrownia wodna?

Cena przydomowej elektrowni uzależniona jest od kilku czynników. Podczas analizowania budżety należy wziąć pod uwagę m.in. skalę przedsięwzięcia, zakres robót ziemnych oraz konstrukcyjnych, konieczne materiały budowlane, koszty usług wykonawstwa, opłaty administracyjne i ewentualne koszty nabycia praw.

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki – koszty podaje się w sposób indywidualny, z zaznaczeniem, że łączna cena waha się od kilkuset tysięcy do nawet… kilkudziesięciu!

Nie da się ukryć, że projekt małej elektrowni jest opłacalny i koszty inwestycji zwracają się już po kilku latach.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!