Ulga na dziecko – komu przysługuje i ile wynosi?

son-2935723_1920

W 2019 roku, tak jak w latach poprzednich, obowiązuje ulga na dziecko, której zadaniem jest obniżyć wartość podatku. Jak sama nazwa wskazuje – ulga ta przysługuje z tytułu posiadania potomków. Kiedy możemy z niej skorzystać? Czy jest limit lub warunek, który upoważnia nas do upustu i co jeśli realnie nie opiekujemy się dzieckiem, ale prawnie pełnimy rolę rodzica?

W poniższym materiale odpowiemy na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania związane z ową ulgą. Sprawdź zatem czy przysługuje ci ulga podatkowa na dziecko i ile faktycznie ta ulga wynosi.

Ulga na dziecko 2019 – ile wynosi?

Dzięki uldze podatkowej, składając roczne zeznanie podatkowe już w 2019 roku możemy zapłacić mniejszy podatek. Kwota, którą odliczamy uzależniona jest od dwóch czynników. Po pierwsze – od dochodów rodziców lub opiekunów. Po drugie – od sytuacji rodzinnej. Mając na uwadze te dwa elementy podzielono kwotę na grupy. Tak oto odliczenie wynosi:

 • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł)
 • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł)
 • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł)
 • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł

Warto nadmienić, iż ulga ta obowiązuje i naliczana jest w zależności od dzieci, które spełniają wymagania ( o których więcej poniżej). Mówiąc więc wprost – jeśli dziecko osiągnie pewien wiek, a dochody okażą się być wyższe przestaje przysługiwać nam opisywana ulga.

Komu przysługuje ulga na dziecko?

Zasady przyznawania ulgi prorodzinnej nie zmieniły się i przypominają te z 2018 roku. Oznacza to, że ulga nadal przysługuje rodzicom (lub opiekunom), którzy składają roczne zeznanie podatkowe PIT-36 lub PIT-37. Jeśli więc:

 • posiadasz jedno dziecko przysługuje ci ulga bez względu na zarobki
 • zarabiasz więcej niż 112 tysięcy złotych rocznie, nie przysługuje ci zniżka (jeśli masz jedno dziecko i pozostajesz w związku małżeńskim)
 • zarabiasz więcej niż 56 tysięcy złotych – nie przysługuje ci zniżka (jeśli masz jedno dziecko i nie jesteś małżeństwem)
 • jesteś podatnikiem, rozliczanym z podatku dochodowego od osób fizycznych
 • możesz skorzystać z ulgi rodzinnej.

Uwaga – jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem otrzymujesz jedną ulgę. Jeśli więc złożone zeznanie jest wspólne, należy wpisać ulgę na każde dziecko. Jeśli oddzielnie – należy ustalić w jakich proporcjach wpisze są ową ulgę. Tu rozkład jest dowolny – można wpisać je zarówno po równo (tj. po 50%), jak i w innych, dowolnych proporcjach.

Do jakiego wieku przysługuje ulga podatkowa na dziecko?

Warto zaznaczyć, że ulga podatkowa obowiązuje do pewnego, określonego odgórnie wieku. Oznacza to, że nawet jeśli wychowujemy i utrzymujemy dorosłe dziecko, nie oznacza to, że ulg nam przysługuje. Pamiętaj zatem, że rozliczając PIT 2019 skorzystać z niej możesz gdy:

 • Twoje dziecko nie ukończyło 18 roku życia
 • posiadasz niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek lub rentę socjalną
 • dziecko posiada mniej niż 25 lat, z założeniem że nadal się uczy, a jego dochód nie przekracza 3089 zł (uwaga – w tą kwotę nie wlicza się renty).
 • No i najważniejsze – warunkiem zastosowania ulgi jest faktycznie wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Oznacza to, że posiadanie władzy rodzicielskiej bez faktycznie wykonywanej opieki nie wystarcza do otrzymania i zastosowania ulgi.

Niewykorzystana ulga?

Bywa tak, że dochody rodzica są na tyle niewielkie, że podatek należny do Urzędu jest niższy niż kwota możliwa do odliczenia, czego skutkiem jest niemożliwość wykorzystania ulgi prorodzinnej. Co zrobić w takim wypadku? Najlepiej złożyć wniosek, który umożliwi nam zwrócenie należnej, nieodliczonej kwoty w zeznaniu rocznym.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!