Ulga za internet w zeznaniu rocznym – jak odliczyć internet?

learn-1996845_1920

W dzisiejszych czasach niemalże każdy z nas używa internetu. To dzięki niemu oglądamy nasze ulubione filmy i seriale, to on jest nieodzownym elementem naszej pracy czy nauki. To właśnie dzięki internetowi zyskujemy rozrywkę i idealne pole możliwości do rozwoju. Nic więc dziwnego, że dziś opłaty i rachunki za internet są naturalnymi wydatkami większości z nas. Co ciekawe, internet rocznie kosztuje nas nawet kilkaset złotych, a więc opcja odliczenia comiesięcznych rachunków może być dla nas atrakcyjną możliwością. Na czym polega i ile wynosi ulga na internet? Jakie są warunki jej otrzymania? Jak odliczyć internet w poprawny sposób?

Czym jest ulga internetowa?

Najprościej mówiąc jest to rodzaj ulgi, którą odliczyć można od dochodu, uzupełniając zeznanie roczne. Korzystanie z tej możliwości docenią wszyscy użytkownicy internetu, którzy opłacają usługę co miesiąc.
Ważna jest jednak informacja, mówiąca o tym, że korzystanie z niej zostało ostatnio znacząco ograniczone.

Uwaga – jeśli małżonkowie posiadają tzw. wspólnotę majątkową i jeden z nich decyduje się na rozliczenie internetu, drugi może odliczyć usługę we własnym zakresie. Jedynym wymaganiem jest, aby na fakturze znajdowały się właściwie dane osoby rozliczającej się (więcej o tym dlaczego potrzebna będzie faktura dowiesz się poniżej).

Kiedy możemy skorzystać z ulgi?

Z racji zmian i sporych ograniczeń, z ulgi nie można skorzystać każdego roku. Oznacza to, że odliczenie przysługuje jedynie w rozliczeniach w dwóch następujących po sobie latach i tylko wtedy, gdy podatnik wcześniej z tej możliwości nie skorzystał.

W 2020 roku więc możesz odliczyć internet, jeśli:

  • nie skorzystałeś nigdy wcześniej z tej możliwości
  • skorzystałeś z niej po raz pierwszy w zeznaniu rocznym za rok 2019

Co również istotne, pamiętać musisz, że kwota odliczenia jest ograniczona. Oznacza to pokrótce, że podatnik może pomniejszyć swój dochód o maksimum 760 zł na rozliczającą się osobę.

Kto jest tą osobą? Każdy podatnik, który rozlicza swoje dochody przy pomocy PIT-28 (czyli pit od przychodów ewidencjonowanych), PIT-36 (podatek dochodowy) oraz PIT-37.

Nie jest to jednak takie proste… No właśnie, rozliczenie za internet nie wymaga jedynie zgłoszenia chęci i deklaracji. Aby skorzystać z takiej możliwości musimy spełnić kilka zasadniczych warunków.

Po pierwsze – zniżki przysługują również podatnikom, którzy korzystają z internetu poza swoim miejscem zamieszkania.

Po drugie – skorzystać z niej mogą osoby używające internetu np. w telefonie komórkowym.

Aby jednak skorzystać z tej możliwości musimy przede wszystkim udokumentować wszelkie wydatki, związane z internetem właśnie. Pod tym mianem rozumie się wyciągi z konta lub faktury, które udokumentowały regularne płatności. Dokument ten musi posiadać: dane osoby nabywającą usługę oraz dane firmy, sprzedającą usługę, ponoszoną kwotę oraz stwierdzenie poniesionego wydatku (czyli np. potwierdzenie wykonania przelewu)

Gdzie wykazać ulgę w zeznaniu rocznym?

Skoro wiemy już kto może skorzystać z tej zniżki, mamy przygotowane niezbędne dokumenty pozostaje nam tylko poczynić odpowiednie kroki, w odpowiednim miejscu. Rozliczenie możliwe jest za pomocą formularzy takich jak: PIT-28, PIT-36, PIT-37.

Do każdego z nich konieczne jest dołączenie załącznika, w którym to wykaże się wszelkie niezbędne dokumenty w celu uzyskania zniżki. Następnie, należy zaznaczyć odpowiednie pole (nr 25 lub nr 26), gdzie wpisuje się należną kwotę do odliczenia.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!