Urlop wychowawczy – najważniejsze informacje. Czy coś się zmieniło w 2020 roku?

father-656734_1920

Bierzemy go, gdy potrzebna jest nasza opieka nad pociechą – podczas choroby, ważnego wydarzenia rodzinnego. na skutek działań związanych z edukacją czy pracą szkoły. Jego celem jest połączenie możliwości opieki nad potomstwem z codzienną pracą na etacie. Łączenie tych dwóch odpowiedzialnych obowiązków jest trudne, a Kodeks Pracy ułatwia ów proces. Czasowe zawieszenie świadczonej pracy (bo tak właściwie należy nazwać urlop rodzicielski), wymaga aby złożony był wniosek o urlop wychowawczy, zgodnie z odgórnymi normami i wymaganiami. Jak wygląda on w 2020 roku? Czy urlop tacierzyński posiada odrębne, inne regulacje prawne? Czym jest kalkulator macierzyńskiego? Ile wynosi zasiłek wychowawczy? Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taką formą urlopu? Pytań jest wiele, bowiem problem może dotyczyć każdego z nas.

Co to jest urlop wychowawczy?

Poniekąd już odpowiedzieliśmy na to pytanie. Zadaniem urlopu wychowawczego jest udzielenie wolnych dni, związanych z rodzicielstwem. Jego możliwość nabywa się z czasem, na skutek odbytego stosunku pracy, w zakresie minimum 6 miesięcy ( bez względu na przerwy i inne wolne dni). Pół roku pracy to suma wszystkich miejsc pracy, u wszystkich pracodawców.

Urlop wychowawczy przysługuje zarówno rodzicom, jak i opiekunom dziecka. Wykorzystać go mogą do momentu ukończenia 6 roku dziecka zdrowego i do 18 roku życia w przypadku występującej niepełnosprawności. Urlop wychowawczy 2020 uległ więc wydłużeniu, zarówno w kontekście wolnych dni jak i wieku dziecka, na które ten urlop możemy zaciągnąć.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Pracownik, który decyduje się na zaciągnięcie urlopu macierzyńskiego, może wykorzystać go maksymalnie w ilości 36 miesięcy, z założeniem że dziecko nie ukończy w tym czasie 6 roku życia. Okres 36 miesięcy obejmuje tylko jednego rodzica, a więc nie może z niego korzystać zarówno matka jak i ojciec, w tym samym czasie.
Rodzic może skorzystać z pełnego urlopu w przypadku gdy:

 1.  drugi rodzic dziecka nie żyje,
 2. drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
 3.  drugi rodzic nie posiada władzy rodzicielskiej

Jak w takim wypadku wygląda zasiłek macierzyński ZUS? Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, urlop macierzyński oraz urlop tacierzyński nakłada wysokość 100% podstawy wymiaru zasiłku. Powyżej 8 tygodnia urlopu wartość to spada do 60% podstawy wymiaru zasiłku. Poniżej przedstawiamy dokładną odpowiedź, kiedy przysługuje nam 100% opisywanej podstawy zasiłku:

 • 6 tygodni urlopu – w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie
 • 8 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci, a także w momencie równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci;
 • 3 tygodni urlopu – w przypadku gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, z podkreśleniem iż mowa o minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.

Wniosek o urlop macierzyński

Poniżej przedstawiamy wzór wniosku, który pozwoli przygotować poprawny dokument. Pamiętaj, aby wniosek złożyć przynajmniej na 21 dni przed dniem, w którym decydujemy się udać na urlop. We wniosku należy umieścić kilka podstawowych informacji, takich jak min.

 • dane pracownika wnioskującego
 • dane dziecka
 • wskazanie dat, na które przypada urlop
 • wskazanie ile dotychczas urlopu macierzyńskiego wykorzystaliśmy
 • podpis

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!