Wezwanie z Urzędu Skarbowego do zapłaty abonamentu RTV

tv-1844964_1280

Opłata abonament RTV – o co chodzi w niej chodzi? Kogo obowiązuje? Ile wynosi? Co, gdy nie dopilnujemy obowiązującej nas płatności i otrzymujemy pismo z Urzędu Skarbowego? Czy taka płatność jest konieczna i na jakiej zasadzie jest naliczana? Odpowiedzmy na pytania, które zadaje sobie każdy właściciel TV oraz osoba, otrzymująca wezwanie do zapłaty.

W Polsce płacenia abonamentu RTV jest obowiązkowe, a brak należnej płatności wiąże się z karą. Pomimo tego, wiele domostw zapomina o regulowaniu tej kwoty, na skutek czego dochodzi wezwań i narastających odsetek. Jak wygląda zatem ta kwestia z punktu prawnego i co za tym idzie – naszego obowiązku?

Zapłata abonamentu RTV w Polsce

Polacy mają obowiązek rejestrowania odbiorników, a następnie ich opłacanie w ciągu 14 dni od zakupu. W tym roku (tj. 2019) opłata miesięcznej stawki wynosi 22,70 zł za telewizor i 7 zł za radio lub nadajnik radiowy. Niestety, większość Polaków zapomina o tym obowiązku, nie rejestrując odbiorników lub nie płacąc obowiązujących ich należności. Problem jest na tyle duży, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wprowadziła formę benefitu dla wszystkich tych, który spłacają należności przed terminem. Zniżki i upusty to jednak nadal mało atrakcyjna forma, bowiem niezwykle często brak płatności kończy się wezwaniem do zapłaty. A kary wynikające z tego zaniechania potrafią być niezwykle bolesne i dotkliwe dla naszego portfela.

Kto musi (a kto nie musi) płacić abonamentu RTV?

No właśnie – zanim zaczniemy panikować na skutek otrzymanego wezwania, sprawdźmy kogo obowiązuje te, nałożone, opłaty. Czy każdy z nas jest zobligowany do ich wpłacenia? A może pewna grupa jest wyodrębniona z tego obowiązku?

Zacznijmy od grupy szerszej, a więc wszystkich tych którzy muszą opłacać abonament RTV:

  • wszelkie gospodarstwa domowe, które mają już odbiorniki radiowe i telewizyjne
  • właściciele nadajników umieszczonych w pojazdach, które przynależą do składu wyżej wymienionego gospodarstwa

Co ważne w tym elemencie – płacimy abonament raz, bez względu na liczbę posiadanych odbiorników. Jeśli więc posiadamy jeden lub pięć odbiorników, cena nie pomnaża się. W przypadku firm, opłata zostaje pobierana od każdego odbiornika z osobna.

Skoro już wiemy kto musi uiszczać tą wpłatę, sprawdźmy kto jest zwolniony z tego obowiązku. Tak oto płacić nie muszą

  • osoby z orzeczeniem o niezdolności do pracy, również te z grupą inwalidzką
  • osoby po 75 roku życia
  • osoby otrzymujący zasiłek lub rentę socjalną
  • osoby bezrobotne
  • osoby niesłyszące
  • osoby otrzymujące zasiłek od opiekuna

Wezwanie z Urzędu Skarbowego – co dalej?

W naszych drzwiach stanął listonosz, wręczający nam wezwanie do zapłaty, ze strony Urzędu Skarbowego. W piśmie doliczona jest kwota należnej wpłaty, wraz z uzasadnieniem wezwania. Naszym obowiązkiem jest ustosunkować się do tego wezwania i opłacić nałożoną na nas należność. Uciekanie od tego obowiązku działa na naszą niekorzyść i może skutkować dalszymi krokami ze strony Urzędu. Wśród nich wyróżnia się dalsze pisma i poczynania ponaglające, wezwania do zapłaty z ostatecznymi terminami (zwykle około 7 dni) i w dalszej kolejności – do działań komorniczych i windykacyjnych, które mogą zaciągnąć kwotę bez naszej zgody. Kary i sankcje przewyższają kwotę kilkukrotnie, dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest bezproblemowe rozwiązanie sytuacji i terminowe uregulowanie opłaty.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!