Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.
Wyszukaj kredyt
Ranking kredytów
Spis treści
Wśród pomocy socjalnej i nowych pomysłów na dofinansowanie pojawił się program Dobry Start. Zakłada on jednorazowe, coroczne wsparcie dla wszystkich uczniów, którzy rozpoczynają rok szkolny, a których sytuacja finansowa uniemożliwia zakup najpotrzebniejszych przyborów szkolnych lub papierniczych.
Mając na uwadze tą nową formę pomocy spróbujmy odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania, związane z wnioskiem i warunkami przystąpienia do owego programu.
Pomimo wstępu, w którym zapomnieliśmy iż program pomaga rodzinom z trudniejszą sytuacją finansową, sam program nie wyznacza granic związanych z dochodem rodziny. Oznacza to, że 300+ wniosek elektroniczny wypełnić może każdy, bez względu na pensje i wydatki miesięczne. Co istotne, jak sama nazwa wskazuje, program pomaga dzieciom, a więc wszystkim zainteresowanym, którzy nie przekroczyli 20 roku życia (lub 24 w przypadku ucznia niepełnosprawnego).
Podsumowując – z programu skorzystać mogą:
Wniosek o przystąpienie do programu można składać od 1 lipca, dzięki formularzom online, które dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny (empatia.mrpips.gov.pl) lub poprzez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia dostępna jest również droga tradycyjna (tj. papierowa), a o tym jak dokładnie wypełnić wniosek opowiadamy więcej poniżej.
Jeśli nie uda ci się załatwić formalności podczas wakacji, możesz tego dokonać najpóźniej do 30 listopada danego roku szkolnego. Później prawo do świadczenia wygasa. Proces zgłaszania przypomina ten znany z programu 500+.
300 zł na rozpoczęcie roku szkolnego wypłacane jest do końca września, jeśli wniosek złożony zostanie w terminie wakacyjnym. Po poprawnym wypełnieniu formularza lub po napisaniu wniosku pieniądze otrzymasz w postaci:
Świadczenie wypłacone będzie na skutek poprawnie złożonego wniosku. Dokument ten złożyć może: rodzic, opiekun prawny, opiekun faktyczny, rodzina zastępcza (w tym osoby prowadzące rodzinny dom dziecka), dyrektorzy placówki wychowawczo – opiekuńczej, a także osoby uczące się, które ukończyły pełnoletnią i nie pozostają na utrzymaniu rodziców, na skutek np. ich śmierci czy wyroku sądowego. Wniosek składa rodzic, a pieniądze otrzymuje ten opiekun, który realnie opiekuje się dzieckiem. Jeśli potomek jest naprzemiennie pod opieką obojga rodziców – każdy z opiekunów otrzymuje połowę (tj. po 150zł).
Uiszczając prośbę o przypisanie 300+ uwzględnić w dokumencie musisz:
Skoro już wiemy komu przysługuje wniosek, pozostaje druga strona medalu – grupa, która automatycznie jest wyodrębniona z tej grupy. W tym aspekcie wymienia się: