Wyjdź z domu i płać telefonem – czyli wszystko o płatnościach mobilnych

blond-cellphone-coffee-1076814

Historia i rozwój z nią związany potrafi zaskakiwać. Począwszy od ogromnej wartości zboża, które było nijako nominałem, po klasyczne monety i banknoty, a na kartach kredytowych kończąc. Idziemy z duchem czasu i wartość pieniądza zmienia się z czasem. Teraz liczy się dla nas kompaktowość, szybkość i prostota urządzeń czy rozwiązań. Cenimy te technologie, które pomagają nam rozwiązywać problem i usprawniają proces, np. zakupowy. Z taką też myślą powstała nowa forma płatności, która dostępna jest… w naszym telefonie.

Płatności mobilne zyskują na swojej popularności, a liczba zwolenników rośnie z miesiąca na miesiąc. W związku z powyższym, postanowiliśmy zebrać wszystkie najważniejsze informacje, które powinieneś mieć, gdy zdecydujesz się na tą formę płatności.

Jak działa płatność mobilna?

Płatność mobilna, jak sama nazwa wskazuje, to płatność bezgotówkowa, wykorzystująca w swoim procesie urządzenie mobilne. W tym wypadku – nasz własny telefon. Aby móc skorzystać z takowej opcji niezbędne jest, co oczywiste, łącze internetowe WIFI lub to, oparte na telekomunikacji GSM. To dzięki niej jesteśmy w stanie połączyć się z naszym kontem bankowym, umożliwiając sobie tym samym płatność zdalną lub zbliżeniową.

  • płatność zdalna polega na połączeniu telefonu z serwerem, za pomocą łącza online. Jej funkcjonowanie polega głównie na przelewach lub płatnościach za pomocą karty. To je najczęściej spotykamy robiąc zakupy online – zamawiając produkt lub określoną usługę. Taki proces pozwala więc dokonać płatność w dokładnym miejscu w którym się znajdujemy, bez konieczności poszukiwania poczty polskiej lub bezpośredniej placówki banku.
  • płatność zbliżeniowa to bezprzewodowa technologia, wykorzystująca fale radiowe. Proces polega na zbliżeniu karty do urządzenia autoryzującego. Kwoty poniżej 50 zł nie trzeba zatwierdzać za pomocą kodów PIN. Podobny mechanizm jest wykorzystywany w urządzeniach mobile. Dobrym przykładem, wykorzystującym taką mechanikę jest coraz popularniejszy BLIK.

Czy płatność mobilna jest bezpieczna?

Ryzyko związane z urządzeniami mobilnymi nie różni się znacząco od ryzyka związanego z płatnościami w inny sposób. Pamiętajmy jednak, że sama aplikacja pomagająca nam dokonywać płatności online, nie jest gwarantem 100% bezpieczeństwa. W tym też celu pamiętaj o aktywacji blokady na telefon, instalowaniu oprogramowania w typie antywirus czy stosowania kodów PIN bardziej skomplikowanych i często zmienianych. Coraz częściej też wspomina się o nieużywaniu publicznych, nieufnych połączeń internetowych.

Czy mogę skorzystać z opcji płatności mobilnych?

Popularność tej metody rośnie, dlatego też największe banki w danym kraju korzystają z opcji płatności mobilnej. Aby upewnić się czy Twój bank należy do tej długiej listy – warto skonsultować się z przedstawicielem danej placówki. Już teraz jednak możemy zapewnić, że szansa na istnienie takiej opcji jest duża i dyktowana trendami związanymi z takim sposobem dokonywania płatności.

Wady i zalety

Każdy system, bez względu na swoją grupę odbiorczą, posiada wady i zalety. W przypadku tych pierwszych oczywistą wadą jest ryzyko związane z kradzieżą. W sytuacji zgubienia telefonu musimy się liczyć z utrudnionym dostępem do naszego konta. Ponadto, proces może być dla wielu osób (zwłaszcza starszych) zbyt trudny i skomplikowany. W kwestii zalet wyróżnić można przede wszystkim szybkość dokonywania transakcji tego typu. Brak kart debetowych i kredytowych jest niezwykle wygodny, a możliwość kontrolowania swoich wydatków pozwala na zachowanie oszczędności i planowaniu kolejnych zobowiązań. Ponadto – korzystanie z takiej formy jest całkowicie bezpłatne.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!