Wyłudzenie kredytu – jak się przed tym chronić?

person-sunglasses-dark-hat-4209

Czyha na nas za każdym razem, gdy podajemy swoje dane niewiarygodnym źródłom albo nie zabezpieczamy naszych kont odpowiednio złożonym hasłem. Czeka na nasze potknięcie, by na krótką chwilę zabrać naszą tożsamość, przysparzając nam tym nie lada problemów.

Mowa oczywiście o złodzieju tożsamości, który w ten sposób wyłudza kredyty i pożyczki, potęgując nasze problemy finansowe i prawne. Jak się przed nim chronić? Co zrobić, gdy staniemy się jego celem?

Wyłudzenie pożyczki i kredytu – na czym polega?

Co mamy na myśli, mówiąc o wyłudzeniu? Najprościej mówiąc jest to oszustwo kredytowe, polegające na kradzieży danych osobowych, na które zaciąga się pożyczkę lub inne zobowiązanie pieniężne.

Aby lepiej zrozumieć problem (oraz jego skalę) posłużmy się przykładem. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś kradnie nasz dowód osobisty, a następnie przy jego pomocy zaciąga chwilówkę lub kredyt w banku. Ten akt zrzuca na nasze barki ogrom problemów finansowych, prawnych, a także formalnych, których wyjaśnione i umorzenie nie jest tak proste, jak moglibyśmy sądzić.

Wyłudzenia tego typu zdarzają się także w sieci, zwłaszcza gdy podawane przez nas dane nie są zabezpieczone. O ile moglibyśmy przypuszczać, że jest to zadanie trudne, o tyle życie pokazuje, że kradzież tożsamości (a później – wyłudzenia) są niezwykle pospolitym i łatwym do wykonania zadaniem.

Co mówi o tym polski kodeks karny?

Niestety polskie prawo nie odpowiada jednoznacznie na pytania związane z wyłudzeniami finansowymi. Problem wynika z dwojakiej możliwości interpretacji tego czynu.

Prawda jest taka, że kara za wyłudzenie uzależniona jest od jego identyfikacji. Pierwsza mówi o oszustwie kredytowym, a druga – zwykłym. To pierwsze, które stało się tematem obecnego artykułu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jest to dużo mniej surowo karane przestępstwo, bowiem wyłudzenie zwykłe grozi pozbawieniem wolności od 6 do 8 lat. Niestety kary nie są przeszkodą do licznych wyłudzeń i wynikających z tego problemów.

Wyłudzenie kredytu jak się bronić?

Skoro już wiemy czym jest wyłudzenie oraz jaką karą nałożone jest owe przestępstwo warto dowiedzieć się co zrobić, aby przed owym wyłudzeniem się chronić. Oto kilka podstawowych technik, które zapewnią ci bezpieczeństwo:

  • pilnuj swoich dokumentów osobistych – dowodu, paszportu czy karty kredytowej. Gdy tylko zauważysz, że któregoś z nich brakuje, zgłoś kradzież policji i zastrzeż kartę w swoim banku,
  • chroń dokumenty podczas podróży – zarówno dalekiej, jak i w komunikacji publicznej,
  • zachowaj ostrożność w sieci – nie wchodź na podejrzane strony, nie podawaj swoich danych w niepewnych miejscach, chroń swoje dane osobowe. Jeśli podczas zamówienia sklep prosi cię o ogrom danych – przemyśl zakup kilkukrotnie,
  • zmieniaj regularnie hasła do logowania na pocztę i konto osobiste,
  • ustaw podwójną weryfikację podczas logowania – zwłaszcza do kont umożliwiających wykonywanie przelewów online,
  • skorzystaj z alertów, które informują cię o nowych logowaniach. Większość z nich wysyła alarmowego SMSa lub maila weryfikacyjnego.

Co jeśli padłeś ofiarą wyłudzenia?

Co jednak, gdy powyższe metody nie uchronią cię przed kradzieżą danych osobowych? Po pierwsze – działaj szybko, ale bez zbędnego strachu i emocji. W takiej sytuacji zawsze warto zachować chłodną głowę i na spokojnie wykonać kilka podstawowych kroków.

Po drugie – zadzwoń do banku i zastrzeż kartę. Możesz również wysłać dodatkowe pismo, informujące o wyłudzeniu i zdarzeniu. Wyślij je za potwierdzeniem odbioru.

Po trzecie – złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na policji i w prokuraturze. Pismo to przyda ci się, gdy dojdzie do ewentualnej rozprawy w sądzie.

Po czwarte – uzbrój się w cierpliwość. Dochodzenie niewinności oraz zastrzeżenie (i wyrobienie nowych) dokumentów trwa, ale jest niezbędnym krokiem.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!