Wymiana waluty w internetowym kantorze bankowym? Czy się opłaca?

european-union-1493894_1920

Kantor – udajemy się do niego przed urlopem, wakacjami, analizujemy jego przelicznik, zastanawiamy się ile możemy zaoszczędzić, a ile wydać więcej ze względu na obowiązujący kurs. Nierzadko poszukujemy najtańszego w mieście, licytujemy się i negocjujemy, jeśli planujemy kupić lub sprzedać więcej. Wśród możliwości często zapominamy o kantorach internetowych, które nierzadko oferują nam atrakcyjniejsze warunki wymiany walut. Jak wygląda taka wymiana? Czy faktycznie się bardziej opłaca i co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się skorzystać z takich usług?

Internetowe kantory – o co chodzi?

Internetowe kantory wymiany walut pojawiły się w Polsce kilka lat temu. Najprościej mówiąc są to specjalne serwisy, które oferują nam operacje wymiany waluty z jednej na drugą, za pośrednictwem stron internetowych, wprost z naszego łóżka lub kanapy. Jak łatwo się domyśleć, proces ten odbywa się całkowicie elektronicznie i co ważne – bez ryzyka związanego z podróżowaniem z dużą sumą pieniędzy. Oszczędzamy więc czas i jak się okazuje – również pieniądze.

Żeby zrozumieć istnienie kantorów internetowych porównajmy go do tradycyjnych kantorów stacjonarnych. W tych drugich kursy ustala właściciel, opierając się na kupnie i sprzedaży danej waluty. Bardzo łatwo więc możemy wydać więcej niż planowaliśmy, a próby negocjacji mogą okazać się nieudanymi. Różnica między kupnem i sprzedażą to tzw. spread i to on stanowi o zysku danego kantoru. Stąd bardzo często kupujemy waluty drożej, a sprzedajemy je taniej.

W kantorze internetowym po obu stronach stoją klienci. Jeśli użytkownik A chce kupić euro to zwraca się do użytkownika B który akurat to euro ma sprzedaż. Można więc mówić o rynku zbliżonym do giełdowego, usprawniając tym samym cały proces sprzedaży i zakupu. Kluczowy jest tu jeden fakt – zmniejszenia kosztów transakcyjnych.

Jak skorzystać z kantoru internetowego?

Po pierwsze – musisz założyć swoje indywidualne konto w danym kantorze online. Jest to przeważnie proste i przypomina zakładanie konta w sklepach online. Podaj w nim swoje prawdziwe dane, które posłużą do weryfikacji.

Następnie przelej na konto kantoru sumę, która chciałbyś wymienić. Jeśli więc chcesz wymienić 100 euro, dokonaj dokładnie takiego przelewu. Jeśli kupujemy walutę obcą – przelewamy złotówki. Jeśli odwrotną to odpowiednią ku temu walutę (czyli np. wspomniane euro lub dolary). Kolejnym krokiem jest wystawienie oferty w serwisie. W tym celu możemy wystawić ofertę z konkretną ceną, oczekując na chętnych i potencjalnych klientów. Po zatwierdzeniu warunków dochodzi do oczekiwanej wymiany. To po niej dana suma przelewana jest na nasz rachunek bankowych.

Czy to się opłaca?

No właśnie, odpowiedzmy na zadane w tytule pytanie. W tym celu sporządziliśmy listę zalet, która wiąże się z usługami kantorów online:

  • skorzystać z nich możemy z naszej kanapy, nie tracąc czasu na dojazdy
  • jesteśmy w stanie realnie zaoszczędzić i kupić walutę w atrakcyjniejszych cenach – jest to niezwykle cenne
  • jeśli planujemy zakup lub sprzedaż większej kwoty
  • same transakcje okraszone są niskimi kosztami
  • w przypadku większych wydatków możemy negocjować i zbijać cenę, tak aby obie strony były zadowolone i zyskały więcej

Jedynym minusem, o którym warto wspomnieć, to niewielkie ryzyko związane z przelewaniem kwoty obcemu podmiotowi. Zanim więc założyć konto i przelejesz określoną sumę zwróć uwagę czy domena posiada zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług płatniczych.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!