Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką plików cookies.
Wyszukaj kredyt
Ranking kredytów
Udostępnij
Nagłe hamowanie, przypadek, nieszczęśliwe zrządzenie losu… niewiele trzeba, aby doprowadzić do kolizji na drodze. A ta wiąże się wyłącznie ze stratami moralnymi i nie powoduje uszczerbku na zdrowiu lub życiu uczestników. Jest to szczególnie ważne, bowiem w wyniku kolizji rzadko kiedy wzywana jest policja, a wszelkie formalności zawierane są między obydwoma uczestnikami. Jednym z koniecznych kroków jest napisanie tzw. oświadczenia o kolizji, o którym więcej dowiesz się z poniższego materiału.
Zacznijmy od tego, że oświadczenie możemy napisać zarówno samodzielnie, jak i skorzystać z gotowych wzorów. Bez względu na to którą opcję wybierzemy, pamiętać musimy o zawarciu najważniejszych, poniższych elementów.
Co istotne – osoba która jest przyczyną stłuczki powinna podpisać oświadczenie przygotowane przez obie strony. Dlatego ważne jest znanie wszystkich komponentów, zarówno jako osoba podpisująca, jak i sporządzająca oświadczenie.
Najważniejsze elementy, które musi mieć Twoje oświadczenie:
Pamiętaj, że im więcej szczegółów zawrzesz w oświadczeniu, tym większa szansa poprawnego określenia zaistniałych okoliczności. Przygotuj oświadczenie w przynajmniej dwóch kopiach, na wypadek dalszych formalnych działań.
Takie oświadczenie posiadać może rysunki, sprawozdania, informacje dotyczące znaków drogowych oraz innych, znaczących czynników. Spisać można je zarówno w formie sprawozdania, jak i w formie myślników lub formularzy, które znajdziesz na stronach www i które warto wydrukować wcześniej.
Gdy sporządziliśmy wszystkie dokumenty musimy udać się do ubezpieczyciela sprawcy kolizji.
Po dokonaniu zgłoszenia Ubezpieczyciel rozpoczyna działania i procedurę, której celem jest likwidacja szkody. Na tym etapie ustala się okoliczności, ocenia szkody, wycenia działania naprawcze i podejmuje ostateczną decyzje o wypłacanie należnego odszkodowania. Ubezpieczyciel rozliczy się z warsztatem, który naprawi naszą szkodę.
Oświadczenie o kolizji na parkingu nie różni się od oświadczenia opisującego zdarzenie na drodze. W przypadku gdy nie jesteśmy w stanie stwierdzić kto zawinił w danej sytuacji, możemy zadzwonić po policję, która pomoże ocenić zaistniałą sytuację. Policja lub pomoc ochrony jest też niezbędna, jeśli do zarysowania doszło pod naszą nieobecność i ciężko jest oszacować kto zawinił lub uciekł z miejsca zdarzenia. Oczywistym jest, że pomoc policji nie zawsze jest potrzebna i wielokrotnie załatwiamy formalności samodzielnie. Najczęściej zdarzenia w których jest potrzebna pomoc mundurowych dotyczą: