Założenie spółki z o.o. w trybie S24. Wszystko na ten temat!

drink-864958_1920

Rejestracja spółki często utożsamiana jest z nawałem pracy, ogromem dokumentów i godzinnymi kolejkami do przysłowiowych okienek. Z myślą o usprawnieniu tego procesu stworzony został system S24, który umożliwia założenie spółki z o.o. przez internet. Jak wygląda ten proces? O czym należy pamiętać i czy faktycznie ów proces jest szybszy i mniej problematyczny? Aby odpowiedzieć na te pytania zebraliśmy najważniejsze informacje o trybie S24.

Co to jest tryb S24?

System S24 został założony z myślą o szybkim i uproszczonym sposobie na rejestrację spółki z o.o. Co ważne, system ten zakłada brak konieczności podpisywania aktu notarialnego, a cały proces rejestracji odbywa się za pośrednictwem strony internetowej. Procedura rejestracji odbywa się na gotowym wzorze, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ekrs.ms.gov.pl

Zalety rejestracji spółki w trybie S24:

  • dużo szybszy proces, pozwalający zaoszczędzić czas (nawet o kilka miesięcy!)
  • niższe opłaty: tradycyjne opłata uwzględniająca taksę notarialną, której kwota zależy od kwoty kapitału; opłatę za złożenie wniosku wynoszącą 500 zł i opłatę za ogłoszenie w MSiG wynoszącą 100 zł. System S24 mocno ogranicza te koszta, nakazując stawkę opłaty MSiG oraz opłatę za wpis w KRS (łączny koszt ok 350zł).
  • proces przebiega na podstawie wzoru umowy, co może stanowić za wadę i zaletę jednocześnie – wzoru nie można zmienić,

Założenie spółki krok po kroku

Aby poprawnie założyć spółkę w opisywanym trybie S24, musimy dokonać rejestracji systemie Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest to krok niezbędny, bowiem proces rejestracji nakazuje posiadanie aktywnego i ważnego konta – tylko na tej podstawie weryfikowana jest poprawność zgłoszenia. Następnie, po rejestracji musisz wykonać poniższe kroki.

  1. przygotuj nazwę spółki którą poddajesz rejestracji
  2. wpisz dane adresowe spółki. System umożliwia możliwość podania strony internetowej danej spółki.
  3. podaj e mail rejestrowanej spółki
  4. podaj dane sądu rejestrowego – wybór danych uzyskasz z listy rozwijanej, znajdującej się w systemie
  5. podaj liczbę wspólników, którzy zarządzają spółką oraz oddziałami

Po uzupełnieniu zgłoszenia należy wypełnić pozostałe formularze i dokumenty, w tym wniosek o wpis do KRS. Kolejno, zdefiniuj przedmiot działalności rejestrowanej spółki i wybierz odpowiedni kod PKD. Jeśli poprawnie wypełnisz wnioski i wszelkie kroki, system wygeneruje dokumenty i ostateczny wniosek. Zanim je podpiszesz, zweryfikuj dokładnie dane, sprawdź ich poprawność, dokonaj poprawek jeśli istnieje taka konieczność. Po zatwierdzeniu nie będziesz mógł nanieść zmian, dlatego dokładnie zweryfikuj je już na tym etapie.

Zatwierdzony dokument należy podpisać – aby tego dokonać istnieją dwie możliwości:

  • podpis można złożyć w postaci tzw. podpisu elektronicznego, który zakupiony jest od dostawców certyfikatów kwalifikowanych
  •  podpis można złożyć za pomocą Profilu Zaufanego

Ostatnim krokiem jest konieczność opłacenia wniosku, za pomocą elektronicznego systemu, umożliwiającego dokonywanie płatności. Po poprawnym opłaceniu, wniosek zostaje przekierowany dalej – do sądu właściwego, w którym specjaliści weryfikują jego poprawność i zatwierdzają bądź odrzucają wniosek S24.

Następnie, w ciągu 7 dni zarząd musi złożyć oświadczenie wszystkich członków. Opłata za taki dokument wynosi 40 zł. Po kolejnych 7 dniach należy złożyć deklarację PCC-3 w Urzędzie Skarbowym. Po upływie 21 dni od dokonania wpisu do KRS, należy zgłosić NIP -8. Po tym działaniu i zatwierdzeniu wniosku przez sąd, spółka zostaje zarejestrowana. Przy odrobinie szczęścia proces trwa kilka tygodni, a nie jak w przypadku tradycyjnej rejestracji – kilka miesięcy.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!