Zamień kartę na telefon – na czym polega płatność zbliżeniowa telefonem?

woman-828888_1920

Niegdyś najważniejszą walutą było zboże, które gwarantowało obfite posiłki i dogodne, jak na tamte czasy, życie. Aż dziw bierze, że na skutek rozwoju cywilizacji i technologii, waluta przyjęła formę monet i bankomatów, doprowadzając tym samym do wymiany dóbr z użyciem niematerialnych środków finansowych. Wśród popularnej bankowości elektronicznej, a także bankowości mobilnej pojawiła się również opcja płatności zbliżeniowej. Do jej pomocy używać możemy karty kredytowej, a także – naszego telefonu.

Na czym polega płatność zbliżeniowa telefonem? Jak przykładać kartę zbliżeniową? Co powinniśmy wiedzieć o transakcjach zbliżeniowych,, zanim zdecydujemy się zamienić banknoty na nasz smartfon?

Płatności mobilne w Polsce

Płatności mobilne nabierają rozpędu – jak wynika z dotychczasowych raportów cyfryzacji, w 2018 roku ponad 40% badanych skorzystało z płatności mobilnych przynajmniej pięć razy. Z czasem liczby te zaczęły rosnąć, a dziś płacenie telefonem jest niemal tak popularne jak płacenie bankowością internetową. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się także alternatywy, w postaci płatności zbliżeniowej. To ona łączy w sobie bankowość mobilną, z dogodną i szybką płatnością kartą kredytową.

BLIK, a płatności

Najpopularniejszą formą płatności bezgotówkowych są płatności mobilne BLIK. System ten umożliwia m.in dokonywać transakcji w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Obecnie BLIK dostępny jest w największych bankach w Polsce – min. Alior Bank, Bank Millennium czy BNP Paribas.

Niewątpliwą zaletą takiej formy płatności jest jej prosta i uniwersalna obsługa. Do korzystania z BLIK niezbędny jest 6-cyfrowy kod, generowany poprzez aplikację mobilną swojego banku. Opcję tą znajdziesz w ustawieniach swojego konta bankowego, po wcześniejszym zalogowaniu się na konto osobiste. Następnie, należy zalogować się do aplikacji internetowej, gdzie wprowadz się 6 cyfrowy kod, zatwierdzając tym samym swoją transakcję (w terminalu w przypadku sklepu stacjonarnego, w bankomacie lub na stronie internetowej, robiąc zakupu online). Po chwili nastąpi weryfikacja kodu oraz autoryzacja płatności. Ostatni krok polega na potwierdzeniu transakcji przyciskiem (lub PINem).

Metoda HCE

Inną metodą, która umożliwia dokonywanie płatności poprzez telefon, jest tzw. HCE (ang. Host Card Emulation).
Najprościej mówiąc – jest to metoda umożliwiająca stworzenie wirtualnej wersji naszej karty kredytowej. Płacąc więc za dobra i usługi wystarczy zbliżyć telefon do terminala (podobnie jak w przypadku karty). Transakcja do 50 zł nie wymaga akceptacji. W przypadku wyższej kwoty zostaniesz poproszony o wprowadzenie PINu do swojej wirtualnej karty, zapisanej na telefonie. Co ważne – karta HCE może mieć inny PIN, niż karta kredytowa, stanowiąc za niezbędne zabezpieczenie, przeciw ewentualnym kradzieżom.

Aby skorzystać z takiej możliwości musimy spełnić dwa warunki:

  1. wymagania techniczne – posiadać system operacyjny Android, w wersji minimum 4.4 oraz uruchomiony moduł NFC.
  2. musimy mieć dostęp do aplikacji mobilnej naszego banku, który pozwoli nam stworzyć wirtualny duplikat karty

Po włączeniu modułu, wystarczy przybliżyć telefon do terminala płatniczego w sklepie. Ważne jednak jest, aby telefon podczas transakcji był odblokowany.

Paypass online

Trzecią alternatywą jest technologia, którą organizuje MasterCard. Dzięki ich kartom możliwe jest dokonywanie transakcji bezstykowych w punktach handlowych i usługowych, które posiadają specjalny terminal. To za jego pomocą łącze radiowe odczytuje dane na mikroprocesorze zapisanym w karcie.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!