Zielona Karta – co to jest i gdzie jest potrzebna

family-2811003_1920

Planujesz wyjazd za granicę? Chcesz spędzić kilka dni poza granicami Polski, poruszając się przy tym swoim własnym pojazdem?

To z myślą o takich sytuacjach powstał dokument, który stanowi świadczenie o podjętym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Jak się jednak okazuje, nie zawsze wystarczy ochrona w ramach OC, a odpowiedzią na tą wzmożoną potrzebę jest właśnie Zielona Karta. Co ciekawe – nie zawsze dotyczy ona wyłącznie pojazdów.

Czym dokładnie jest Zielona Karta i w jakich krajach obowiązuje? W jaki sposób funkcjonuje ona w medycynie i do czego upoważnia swojego właściciela?

Co to jest zielona karta?

Zielona Karta jest formą dokumentu, wyrabianego przez osoby planujące dłuższą podróż zagraniczną.

Ten międzynarodowy certyfikat wydawany jest właścicielom pojazdów mechanicznych, potwierdzając tym samym, że wskazany pojazd podlega ubezpieczeniom odpowiedzialności cywilnej, które jednocześnie są podejmowane zgodnie z prawem ubezpieczeniowym, obowiązującym w danym kraju.

Karta ta obowiązuje nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej oraz w państwach Porozumienia Wielostronnego. Dokładną listę państw znajdziesz poniżej.

Inna, zamienna nazwa dla karty to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który ma dokładnie taką samą moc i zakres ochrony jak OC (tzw. Zielona Karta OC).

Warto nadmienić, iż w niektórych państwach polisa OC nie jest honorowana i w takim wypadku wymaga się od kierowców właśnie dokumentu w postaci Zielonej Karty.

Zielona Karta gdzie potrzebna?

Obecnie Zielona Karta wymagana jest w takich państwach, jak:

 • Albania
 • Białoruś
 • Bośnia i Hercegowina
 • Iran
 • Izrael
 • Macedonia Północna
 • Maroko
 • Mołdawia
 • Rosja
 • Czarnogóra
 • Tunezja
 • Turcja
 • Ukraina

Gdzie otrzymać Zieloną Kartę?

Zieloną Kartę wyrobić możesz w towarzystwach ubezpieczeniowych. Niektórzy z nich oferują za darmo, inni oczekują niewielkiej opłaty. Na rynku rzadko kiedy znajdziemy ubezpieczyciela, który zażąda wyższej, niekonkurencyjnej stawki. Jeśli spotkasz taką ofertę – pamiętaj, że może być dla ciebie opłacalna, zwłaszcza, jeśli nie odbywasz podróży zbyt często. W takim wypadku przeanalizuj dokładnie rynek i zastanów się, czy oferowana propozycja faktycznie jest dla ciebie opłacalna.

Zielona karta USA

Na wyróżnienie zasługuje Karta Stałego Pobytu Stanów Zjednoczonych, znana jako Green Card. Jest to nieco inny rodzaj dokumentu, który uprawnia do przebywania, mieszkania i podjęcia pracy na terenie Stanów Zjednoczonych. Najprościej mówiąc jest to rodzaj karty identyfikującej rezydenta USA, który jednocześnie nie posiada obywatelstwa kraju. Co ważne, karta ta upoważnia do przekraczania granicy z Kanadą, bez posiadania wizy.

Aby otrzymać Green Card należy wyrobić wizę imigracyjną, która znajduje się w naszym paszporcie. Przy wjeździe do USA urzędnik, który widzi wizę, wprowadza też tymczasową kartę pobytu na okres 12 miesięcy.

Zielona Karta onkologiczna

W nomenklaturze istnieje jeszcze tzw. Zielona Karta onkologiczna, która daje ogromne przywileje osobom zmagającym się z nowotworem.

Co ważne kartę mogą otrzymać pacjenci w każdym wieku – zarówno w przypadku tych, u których podejrzewa się chorobę nowotworową, jak i w przypadku pacjentów ze stwierdzonym nowotworem oraz osoby w trakcie leczenia.

Dzięki jej wyrobieniu pacjent otrzymuje sprawniejszą pomoc medyczną, obniżając przy tym ewentualne, ponoszone koszta.

Karta ta nosi skrót DiLO i wydawana jest od 2015 roku, wraz z przepisami usprawniającymi leczenie. Warto pamiętać, że NFZ narzuca limity w przypadku tego pakietu, więc ostatecznie osoby chore muszą zmagać się z ogromnymi obciążeniami finansowymi. Karta DiLO ma zmniejszyć to ryzyko, będąc pomocną ręką w przypadku poważnych schorzeń.

Znajdź dla siebie najlepszą pożyczkę spośród

51 ofert
Sprawdź wszystkie ofertySprawdź

Wsyłając teraz wniosek pieniądze możesz otrzymać w 15 min!