Kalkulator walut

airport-bank-board-business-534216

Kalkulator walut jest wyjątkowo pomocnym narzędziem, wykorzystywanym zarówno przez inwestorów, jak i np. przez wszystkich planujących wakacje za granicą. Dzięki niemu możemy w łatwy i szybki sposób przeliczyć wartości wyrażone w jednej walucie, na wartości w innej, wybranej przez nas walucie. Przykładowo więc, jednym kliknięciem, przeliczamy kurs złotówek na dowolną, inną, zagraniczną wartość (i odwrotnie).

Kalkulatory tego typu bazują na kursach dostarczanych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Pomimo tego, że kursy regularnie się zmieniają i są płynne, jest to jeden z najszybszych sposobów na otrzymanie interesującej nas kwoty.

Nic więc dziwnego, że kalkulatory walut są jednymi z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych narzędzi, które nierzadko pozwalają podjąć świadomą decyzję finansową i inwestycyjną. Jeśli więc potrzebujesz szybkiej decyzji czy informacji, z pewnością ten rodzaj pomocy może okazać się słusznym. Warto zatem stosować go równolegle z np. popularnymi porównywarkami ofert bankowych.

Jak działają kalkulatory walut?

Forma działania i wyliczenia danych kwot jest bliźniaczo podobna do innych, popularnych kalkulatorów, dostępnych online. Konwerter tego typu jest równie prosty i równie szybki w obsłudze, a jedyne co musimy podać to:

  • kwotę, którą chcemy przeliczyć
  • walutę, którą chcemy otrzymać po przeliczeniu.

Co ważne – wartość powinna być wpisywana liczbowo, a nie słownie. Pamiętaj również, aby poprawnie wybrać walutę początkową i docelową. Zwróć uwagę na skróty, które mogą być mylące. Dla przykładu:

  • GBP to skrót od Wielkiej Brytanii
  • PLN to skrót Polski (a konkretnie złotówek)
  • USD to skrót dolara
  • EUR to skrót waluty euro.

Kalkulator walutowy umożliwia przeliczanie walut w obie strony – zarówno z obcej na PLN, jak i z PLN na obcą (albo z jednej obcej waluty na inną obcą, np. z EUR na USD).

Przelicznik walut podaje najczęściej wartości zaokrąglone do drugiego miejsca po przecinku. Otrzymana kwota jest przybliżeniem, bowiem każdy kantor/bank bazuje na swoim własnym, indywidualnym przeliczniku, który może różnić się od wartości podawanych w narzędziach online. Aczkolwiek, warto nadmienić, iż konkurencja na rynku nie pozwala na zbyt odległe i wygórowane kwoty, przez co kalkulatory stają niezwykle pomocnym i wiarygodnym źródłem informacji.

Uwaga! Warto również pamiętać, że bilony są wycenione niżej niż banknoty. Ponadto przeliczenie waluty w godzinach porannych opiera się na kursach zamieszczonych przez NBP w dniu poprzednim. O ile na rynku walutowym rzadko zdarzają się gwałtowne skoki czy spadki/wzrosty kursów, o tyle mimo wszystko warto mieć to na uwadze, planując inwestycję czy wizytę w kantorze.

Zalety korzystania z kalkulatora walut:

Wszelkie wydarzenia rynkowe, ekonomiczne czy polityczne mają wpływ na kurs walut. Jego przewidzenie jest niemalże niemożliwe, dlatego warto śledzić na bieżąco zmiany na rynku walutowym. Kalkulatory bez wątpienia pomagają podjąć świadomą i korzystną decyzję w kwestii inwestycji w waluty obce.

Regularne korzystanie z kalkulatora pozwala śledzić zmiany na rynku. Wybierając się na wakacje lub urlop poza granicami kraju, otrzymujemy informację o najkorzystniejszym dla nas kursie. Dzięki temu zaoszczędzimy lub kupimy obcą walutę w najatrakcyjniejszej dla nas cenie.

Ponadto, narzędzie, które wylicza za nas daną kwotę, zmniejsza ryzyko błędu. Jeśli więc zastanawiamy się czy nasze oszczędności wystarczą na zaplanowany wyjazd, albo rozważamy wymianę obcych bilonów na złotówki – kalkulator walut z pewnością pomoże odpowiedzieć na te wątpliwości.

Warto w tym miejscu nadmienić o kredytobiorcach, którzy zdecydowali się na zobowiązanie finansowe w obcej walucie. Zmiana kursu nierzadko dyktuje stan oszczędności i finansowej stabilności. Jeśli kurs gwałtownie rośnie – rośnie również rata kredytu. Wiedzą o tym głównie frankowicze, którzy od kilku lat odczuwają skutki zmiany kursu walut. Podejmując decyzje o kredycie w obcej walucie, warto najpierw prześledzić zmiany w jej kursie. Przeliczając stawkę i comiesięczną ratę otrzymujemy więc dokładną informację o ryzyku i atrakcyjności oferty na tle konkurencji. Śmiało więc można powiedzieć, że kalkulator walut jest niezbędnym narzędziem dla wszystkich kredytobiorców, rozważających zapożyczenie w innej walucie. Narzędzie to również przyda się właścicielom kont walutowych.